Ekonomi

Bireysel Emeklilik Sisteminde Yeni Devir Açıklandı!

Bireysel Emeklilik Sistemi, rahat bir emeklilik dönemi için bireylerin çalışma yaşamları süresince birikim yapmasını sağlayan, Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayan özel emeklilik sistemidir. Vatandaşın merakla beklediği BES sisteminde 1 Temmuz itibariyle yeni bir dönem başlıyor. Artık 18 yaşındaki genç bireyler de BES sistemine dahil olabilecek.18 yaş altı çocuklar da artık BES hesabı açılabilecek.

13 Milyon vatandaşın katıldığı BES sisteminde yeni dönem başlıyor. Artık 18 yaş da dahil olabilecek. Bu sayede 18 yaş altı genç bireyler için hesap açılabilecek ve birikim yapılabilecek. Uzmanlar ilk etapta bunun yüzde 10’unun sisteme girmesini beklerken 2.3 milyon yeni katılımcıdan 32 milyar lira büyüklüğünde bir tasarruf da bekleniyor. Fon dağılımı değişiklik hakkı yılda 6’dan 12 ‘ ye çıkarılıyor.

18 yaşın altında BES’ e dahil olanlara da %25’lik devlet katkısı sağlanırken; eğitim, evlilik, konut alımı gibi sebeplerle birikimlerini kısmi olarak çekme hakkı tanıyor. Böylece, tasarrufa erken yaşta başlanması, küçük tasarruflarla ileride büyük birikimlere ulaşılması hedefleniyor.

BES’ de katılımcıların ödedikleri aylık miktarlara devlet yüzde 25 katkı sağlıyor.

Peki nasıl BES sistemine girilir?

Şirketlerce yetkilendirilmiş BES uzmanlarına ait telefonları arayarak BES sistemine dahil olabilirsiniz. Üstelik ödeyeceğiniz miktarı da kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu ödemeleri sabit tutabilir veya her yıl arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler