Gündem

Bloomberg, Türkiye Genel Seçimlerini Konusu Yaptı! Erdoğan’ın Tek Rakibi Olduğunu Söyledi!

Dünyanın en büyük medya kuruluşlarından biri olan ABD merkezli Bloomberg, Türkiye’yi çok çeşitli açılardan konu aldığı ayrıntılı bir haber yaptı. Haberin içeriğinde ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ile birlikte gelecek yıl yapılacak olan genel seçim yer aldı.

Ekonomik Kriz ve Genel Seçimler Ele Alındı

Türkiye’de etkili olan ekonomik kriz ile birlikte önümüzdeki sene gerçekleşecek olan genel seçimler hakkında ayrıntılı bir analiz hazırlayan Bloomberg, Erdoğan’ın tek bir rakibi olduğunu söyledi.

Hazırlanan kapsamlı raporda, gelecek yıl düzenlenecek genel seçimler için muhalefet tarafından bir adayın belirlenmediğinin altı çizilirken, parlamenter sisteme dönüş yapma düşüncesinde olan muhalefet tarafından oluşturulan koalisyonun, Erdoğan’ın karşısına çıkacak bir rakip belirleyemediği ifade edildi.

Erdoğan’ın Tek Rakibi Enflasyon

Erdoğan’ın, gelecek yıl düzenlenecek genel seçimlerdeki en büyük rakibinin ülkedeki yüksek enflasyon olduğunu söyleyen Bloomberg, 20 yıllık iktidar süresi boyunca Erdoğan’a yönelik en büyük tehdidin alınan yanlış kararlar sonrasında yükselen enflasyon oranları olduğu ifade edildi. Bu süre boyunca Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ve Recep Tayyip Erdoğan’a verilen desteğin ciddi biçimde düştüğü söylendi.

Merkez Bankası’nın Bağımsızlığı Sorgulandı

Korona virüs sebebi ile tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebi ile fiyatlarda meydana gelen artış ve tedarik zincirinde baş gösteren aksaklıkların yüksek enflasyona sebep olduğunu söyleyen Bloomberg, Erdoğan’ın yüksek enflasyon ile mücadele etmek için merkez bankası kararlarına karıştığını ile faiz oranlarına müdahale ettiğini söyledi.

Yapılan analizde, normal şartlar altında, yüksek enflasyonun ülke ekonomisini kötü şekilde etkilemeye başladığında merkez bankalarının faiz artırarak fiyatların yükselmesini engellediğini dile getirilirken, Türkiye’de bunun tam tersinin uygulandığı belirtildi.

Enflasyon oranlarının yüzde 70 seviyesinin üstüne çıktığının altını çizen Bloomberg, enflasyon oranlarının Erdoğan’ın iktidara geldiği 20 yıl öncesinin oranlarından daha yüksek olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler