Gündem

Borcu olanlara müjde! Asgari ödeme tutarı düşürülüyor!

BBDK bugün kredi kartı olanlara müjdeyi verdi. Resmi gazetede yayımlanan bir karar ile BDDK'ya kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye yönelik yetki verildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), tarafından Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldığı duyuruldu. Resmi Gazetede yer alan yeni yönetmelik ile, BDDK’ya kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde 20’si ile yüzde 40’ı arasında olacak şekilde belirlemeye yönelik yetki verildi.
Kredi Kartı ödenmesi ile ilgili yönetmelikte “ “Kurulca belirlenecek tutardan aşağı olamayacağı” ve “ödenmesi gereken asgari tutarın Kurulca belirlenecek tutardan aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceği” ifadeleri yer aldı.

“Kredi kartı limiti ve asgari tutar” olarak değiştirilen 22. Maddeye şu fıkra eklendi:

“Kurul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşünü alarak, kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak kredi kartı limitine ilişkin bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye yetkilidir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir