Ekonomi

Borsa İstanbul’un yüzde 10’u Katar’a satılıyor!

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devri için mutabakat anlaşması imzaladı.

TVF CEO’su Zafer Sönmez ile QIA CEO’su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen bir törenle imzalanan anlaşma, Borsa İstanbul’un yönetişimi için iki kurumun gelecekte yapabileceği işbirliğini de kapsıyor.

TVF, hâlihazırda yüzde 90,6’lık payıyla Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibi konumunda bulunuyor. Katar Devleti’nin yatırım fonu olan QIA’ya devredilecek paylardan sonra TVF, Borsa İstanbul’un yüzde 80,6’lık payını elinde bulundurmaya devam edecek.

Türkiye Varlık Fonu, bu işlem her iki fon için de Borsa İstanbul’un potansiyeli ve geleceğine olan ortak inancın bir göstergesi olarak öne çıkıyor, değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının Katar Yatırım Otoritesi’ne devri için şunları söyledi:

Türkiye Varlık Fonu’nun elinde bulundurduğu Borsa İstanbul hisselerinin önemli bir oranını Katar yatırım idaresine satması ekonomide gelinen eşik noktasını göstermesi bakımından önemlidir. Devlete ait birçok kuruluşu bünyesinde barındıran TVF’nun bunlardan Borsa İstanbul’daki payı da bir bakıma finansal bağımsızlığı gösteren önemli bir etkendi. Merkez Bankası rezervlerinin geldiği nokta, borç ödeme kabiliyetinin yok olduğu gerçeği ile birleşince bu satış işleminin Cumhuriyet değerlerinin yavaş yavaş elde çıkarılacağının da bir başlangıcı olacağını düşünüyorum.

Yıllardan beri süregelen kamu mallarının özelleştirme adı altında satışına bugün ise yabancılara finansal değerlerin pazarlanması yöntemiyle devam edilmektedir. Üretim bağlamında hiç bir değerin yaratılmadığı günümüzde sanki babasının mal varlığını pazarlayan evlat misali bir yaklaşımla elindeki değerleri çıkaran, satmak zorunda olan devleti görüyoruz.

Üretimi unutan, katma değer yaratmayan, slogan ile devlet yönetmeye çalışıp milyonlarca kişiyi işsiz olarak eve gönderen bir ekonomi anlayışının geldiği hüzün verici bir eşik noktası bu. YAZIK!

CHP’li Onur Adıgüzel: Ankara’da imzalanan anlaşmayla Borsa İstanbul’un yüzde 10’u Katarlılara devredildi. Kararı veren Türkiye Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkanvekili ise Berat Albayrak. Damat, Kayınpeder, Katar Emiri görevlerine tam gaz devam ediyor.

İlgili Makaleler