Ekonomi

Borsadaki Yükseliş Devam Ediyor! BIST 100’ün Rekor Kırmasının Nedeni Belli Oldu!

Geçtiğimiz haftadan bu yana borsadaki pozitif hareketler devam ediyor. Enflasyonun ezici etkileri karşısında nispeten yüksek getiri getirecek bir yatırım aracının alternatif olmaması sebebi ile BIST 100 dün rekor kırdı.

Tüm dünyada etkili olan yüksek enflasyon oranları ve resesyon endişeleri risk iştahının düşmesine sebep olurken, Borsa İstanbul bu konuda rakiplerinden pozitif anlamda ayrıldı.

Borsada işlem gören en gözde 100 hisse BIST 100 endeksinde listelenmektedir. Endekste geçtiğimiz haftadan bu yana pozitif hareketler devam ediyor.

BIST 100 Rekor Kırdı

Bu haftaya yüzde 5 yükseliş ile başlayan BIST 100 endeksi, 2 bin 586 seviyesinin üstüne çıktı. Geldiği bu seviye ile rekorunu egale eden BIST 100, 2 bin 589 ile kapanış yaparak rekor kırdı. BIST 100 endeksinde, geçtiğimiz haftadan bu yana yaşanan yükseliş yüzde 6,5 seviyesinin üstünde gerçekleşti.

Alternatif Yatırım Aracı Gelene Kadar Yükseliş Devam Edecek

BİST 100 endeksinin rekor kırması hakkında değerlendirmelerde bulunan Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, rekorun sebebini söyledi. Geçtiğimiz haftalarda, enflasyona endekslenmiş bono ve tahvil ürünlerinin piyasaya sürüleceği yönünde bir beklenti oluştuğunu dile getiren Erkan, bu sebeple BIST 100 endeksinin baskılandığını gördüğümüzü ancak bu gelişmenin kısa vadede gerçekleşmeyeceğini düşünülmesi sebebi ile hisse senetleri fiyatlarında bir artış meydana geldiğini söyledi.

Borsaya alternatif olarak enflasyondan koruyacak bir yatırım aracının piyasaya sürülmesine kadar hisse senedi fiyatlarının yukarı yönlü hareket edeceğini düşünen Erkan, yeni ürün çıkana kadar borsaya para girişinin devam edeceğini söyledi.

Gözler Enflasyon Verilerinde

Yüksek enflasyon sebebi ile reel getirilerin düşük seviyelerde olması, yatırımcıların tasarruflarını borsalarda değerlendiriyor. Enflasyonun yüksek, faizlerin düşük olması borsanın tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden. Durum böyle iken yarın açıklanacak enflasyon oranları, borsa yatırımcıları tarafından çok yakından takip ediliyor.

İlgili Makaleler