Gündem

BOTAŞ Milli Dayanışma Kampanyası için çalışanlarının maaşlarından kesinti mi yapacak? Kurum iddiaları yanıtladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Milli Dayanışma Kampanyası ile ilişkili olarak, BOTAŞ hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı. Sosyal medyada üzerinde kurumun, kampanya için çalışanların maaşlarından kesinti yapacağı paylaşımları yayınlanmaya başladı. Ancak BOTAŞ o iddiaları yalanladı ve “zorunlu kesinti yapılmayacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle ekonomik olumsuzlukların yaşanmaması için Milli Dayanışma Kampanyası başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan kampanyanın ardından BOTAŞ’la ilgili önemli iddialar ortaya atılmaya başladı. Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) kampanya için çalışanların maaşından kesiti yapacağı haberleri sosyal medyada tartışmalara neden oldu. İddialara göre kurum, kampanya için çalışanlarına sms ve mail göndererek, kapsam dışı personelin maaşından 400 lira, kapsam içi personelin maaşından ise 200 lira kesinti yapılacağı bildirdi.

Kimseyi bağışa katılması için zorlamıyoruz

Durum hakkında Sözcüye açıklaya yapan BOTAŞ yetkilileri, “Daha önce de depremzedelere, şehit ailelerine yönelik bağış kampanyaları yaptık. Kimseyi bağışa katılması için zorlamıyoruz. Daha önce de bağışlara katılmayanlara herhangi bir şey olmadı. Maaşlardan zorunlu kesinti yapılmayacak” dedi. Mail ve smslerde neden kesinti ifadesi kullanıldığı sorusu ise yetkililer tarafından, “mailde öyle olmuş” ifadeleri kullanıldı.

SMS ve maillere CHP ve İYİ Parti vekilleri ile sosyal medya kullanıcıları da tepki gösterdi.Lütfü Türkkan, Atilla Sertel, Sera Kadıgil gibi isimler twitter üzerinden yaptıkları paylaşımlarla BOTAŞ’ı eleştirdiler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir