Gündem

Böylesi Görülmedi! Tarlalara Hırsızlar Dadandı! Coğrafi İşaretli Enginarlar Çalındı!

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alana Hasanağa Mahallesi’deki coğrafi tescilli enginar tarlalarına hırsız girdi. Çok sayıda enginar çalındı. Bin dönüm kadar bir arazide ekili olan ürünler 12,5 TL’den satılacaktı.

Diğer Enginarlardan Lezzet ve Boyut Olarak Ayrılıyordu

Nilüfer ilçesine bağlı Hasanağa Mahallesinde yetişen bu enginarlar coğrafi olarak tescilliydi.  Bölgeye özel toprak, iklim, su benzeri unsurların yanı sıra geleneksel tarım yöntemlerinin kullanılması sebebi ile enginarların büyüklüğü ve lezzeti diğer bölgelere göre farklılık göstermektedir. Yaklaşık olarak bir buçuk ile iki ay arasında bir hasat dönemi olan bu enginarlar hırsızların hedefi oldu.

Bu Sene 12,5 TL’den Satılacaktı

Yalnızca Bursa’da değil, tüm Türkiye’de bilinen Hasanağa enginarı, bu seneki rekolte bakımından oldukça tatmin edici sonuçlar vermişti. Ancak çiftçinin yüzü gülemeden soldu. Bin dönüm arazi üzerine ekili olan enginarlara hırsız dadandı. Bu yıl, ortalama olarak 12,5 TL’den satılacak olan enginarların çalınması ile çiftçiler nereye dert yanacağını şaşırdı.

Hasanağa Mahalle Muhtarı Halil Turan yaşanan bu olaylar sonrasında açıklamalarda bulundu. Enginar hasat döneminin yaklaşmasıyla hırsızlıkların da arttığını söyleyen Muhtar Turan, hırsızların hiç ayırt etmeden fideleri, ana kafaları ve tırnakları çaldığını ve bu durumun enginar üreticilerini oldukça zor durumlarda bıraktığını söyledi. Enginarın oldukça değerli bir ürün olmasının hırsızları cezbettiğini söyleyen Mahalle Muhtarı, güvenlik güçlerinin çiftçilere destek olmaya davet etti.

Her Sene Yaşanıyor

Yaşanan hırsızlık olaylarının 8 dönüm arazide meydana geldiğini dile getiren Mahalle Muhtarı Halil Turan, hırsızlıkların önceki senelerde olduğu gibi devam etmesinden çekindiklerini dile getirdi. Söz konusu arazide meydana gelen hırsızlıklar sonucunda 70 bin TL’nin üzerinde maddi zarar meydana geldiği düşünülüyor.

İlgili Makaleler