Gündem

Bu 5 Belirti Varsa Corona Virüsü Hastalığı Geçirmiş Olabilirsiniz ! Corona Virüsü Belirtileri

Tüm dünyada etkisini gösteren corona virüsü salgını kapsamında her gün yeni vakalar çıkmaya devam ederken can kayıpları da artıyor. Peki daha önce corona virüsünü geçirmiş olabilir misiniz? Aşağıdaki 5 belirti varsa corona virüsünü atlatmış olabilirsiniz.

Corona virüsü kısa sürede dünyaya yayıldı ve hayatları olumsuz yönde etkiledi. Her geçen gün vaka sayıları artarken can kaybı sayısı da artıyor. Bazı vatandaşlar hastalığı ağır bir şekilde yaşarken bazı vatandaşlar ise corona virüsüne yakalansa dahi haberi olmuyor. Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu konu hakkında bir açıklama yapmış ve hastalığı atlatan kişiler için şu belirtileri ifade etmişti:

HASTALIĞI ATLATAN KİŞİLER İÇİN BELİRTİLER

  1. Halsizlik ve sırt ağrısı
  2. Öksürük (Hastalığı belirtisiz bir şekilde geçirenlerde daha az görülüyor)
  3. Üşüme
  4. Karın ağrısı ve ishal

Konu ile ilgili olarak hastalığı hafif belirtili veya tamamen belirtisiz bir şekilde atlatan kişilerin bir hafta sonra karnında antikorlar çıkmaya başladığı belirtilerek 2 hafta sonra antikor testleriyle virüsün tespit edilmemesinin mümkün olabildiği ifade edildi.

KRONİK HASTALIĞI OLMAYAN KİŞİLER

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya konu hakkında bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Antikor testi ile kişinin koronavirüs geçirip geçirmediğini söylemek mümkün. Hastalığı belirtisiz geçirenler, daha çok gençler, kadınlar ve kalp, diyabet, hipertansiyon gibi altta yatan kronik bir hastalığı olmayan kişilerdir. Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir”

İlgili Makaleler