Gündem

Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı? Bakan Koca’dan Önemli Açıklamalar

Ülkemizde corona virüsü salgını kapsamında vatandaşlar tarafından bu hafta sonu sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı merak konusu oldu. Bu konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yapmıştı.

Vaka sayılarının artmasının ardından vatandaşlar tarafından hafta sonu sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı araştırılmaya başlandı. Cuma gününün gelmesi ile birlikte vatandaşlar “Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? 12 – 13 Eylül’de sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorularının yanıtını araştırıyor. Özellikle Nisan Mayıs aylarında vakaların fazla olmasından dolayı hafta sonları sokağa çıkma yasakları verilmişti. Yine vakaların artması ile birlikte hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının gelip gelmeyeceği araştırılmaya başlandı.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sokağa çıkma kısıtlamasının gündemde olup olmadığı soruldu. Bakan Koca bu konu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

ANKARA’DA VAKALAR ARTTI

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarında Ankara’daki vaka sayılarının İstanbul’u iki kat geçtiğini belirtmişti. Bunun üzerine sadece Ankara için hafta sonu sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı da merak konusu olmuştu.

Şu ana kadar resmen sokağa çıkma yasağı ilan edilmedi. Bu konu hakkında bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Bunun yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sokağa çıkma kısıtlaması sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Şu an Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u iki kat oranında geçmiş durumda. Dolayısıyla bu anlamdaki tedbirleri Ankara’da daha yoğunlaştıran yaklaşım ve çaba içindeyiz. Bu anlamda birtakım tedbirler alınmaya başlandı. Özellikle mesai kavramı, bununla ilgili gerektiğinde kuruma gelmeden, dönüşümlü olarak, belli bir yaş üzerinde, 60 yaz üzeri kişilerin kuruma gelmelerini önlemek gibi Ankara özelinde daha yoğun şekilde gündeme alındı. Şu an sokağa çıkma ve benzeri durum gündemimizde yok. Önemli olan tedbirlere uyum noktasında herkesin gayret ve çaba içerisinde olmasını sağlamak.”

İlgili Makaleler