Kamu Haberleri

Bu Hamleden Sonra Enflasyon Yerle Bir Olacak; Sadece Temmuz’u Bekleyin! Asgari Ücretli, Emekli Ve Memur Zam Mı Belli Oldu!

Yeni yılda rekor bir zam alan asgari ücretli çalışanlar sadece üç ayda maaşının enflasyona yenik düşmesini izlerken; memur, artan enflasyon karşısında ikinci yarıda alacağı zamma refah payı eklenmesine kesin gözüyle bakmaya başladı. Asgari ücretin de altında kalan emekli maaşlarını alanlar ise, gözünü kulağını ara zam müjdesine çevirdi. Her kesimin beklediği temmuz zammı haberi AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan geldi!

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın ‘Cumhurbaşkanımız, vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyecektir’ çıkışı ile başlayan maaş zamlarında yeşil ışıklar arka arkaya yakılırken; AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen AK Parti grup toplantısının ardından önemli açıklamalar gerçekleştirdi. Emeklilere ve memurlara beklediği haberi veren AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, asgari ücretliye ise, yeşil ışığı yakan son isim oldu.

Akbaşoğlu Açıkladı; Memur ve Emekli Ara Zammı Garantiledi

Geçtiğimiz günlerde başlayan asgari ücretliye ara zam tartışmalarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kapılarını kapatmış olsa da AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, henüz kapıların kapanmadığının sinyalini verdi. Geçtiğimiz gün gerçekleşen AK Parti grup toplantısının hemen ardından basın mensuplarına açıklama yapan Akbaşoğlu; “Değerlendirmeler yapılarak 1 Temmuz’da memur ve emeklilere maaş artışı yapılacak” ifadelerini kullandı. Asgari ücretli çalışanların ara zam talebi içinse ‘Değerlendirilecek’ diyen Akbaşoğlu, bir kez daha yeşil ışık yaktı.

Memura Ek Zam İse Yolda

Her yıl altı aylık enflasyon rakamları doğrultusunda yılda iki kez zam alan memurlar, toplu sözleşmede anlaştıkları zammın üzerinde bir enflasyon gerçekleşmesi hainde bir de refah payı alıyor. İlk üç ayda oldukça yüksek gerçekleşmiş olan enflasyon rakamları, temmuz ayında zam alacak olan memurun refah payını garantilemesini neredeyse sağlıyor. 2022’nin ikinci yarısı için yüzde 7,5 zam anlaşmasına varan memurların refah payı almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyorken, emeklinin de gerçekleşen enflasyon oranında zam ile buluşacağı düşünülüyor. Yüzde 7,5 zammın üzerine enflasyon oranlarının yüzde 3’ü geçmesi halinde aradaki farkı da alacak olan memur ve emeklinin yılın ikinci yarısında daha rahat bir nefes alacağı da tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler