Gündem

Bu İlacı Kullanan Corona Hastaları 3 Günde İyileşiyor

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkili olan corona virüsü için sevindiren bir haber geldi. ABD'li ilaç şirketi Eli Lilly, eczanelerde bulunan Olumiant ismindeki bir ilacın Baricitinib ile corona virüsü hastalığı nedeniyle tedavi gören hastalardaki iyileşme hızını arttırdığını ifade etti. İlaç şirketi tarafından yapılan açıklamada corona virüsü hastalarının tamamının bu ilaç sayesinde 4 gün yerine 3 günde iyileştiği belirtildi.

Kritik koronavirüs hastalarında kullanılan bu ilacın, iyileşme hızını arttırdığını ifade edildi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından desteklenen araştırmanın sonuçlarını paylaşan firma, eczanelerde satılan bu hapın Baricitinib ile kullanılması durumunda hastaların 3 günde iyileştiği belirtildi.

ACİL KULLANIM İZNİ

Eli Lilly, binden koronavirüs hastası üzerinde test edilen Baricitinib hapı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) acil kullanım izni için başvuruda bulunmayı planladığını duyurdu.

PANDEMİYİ KONTROL ALTINA ALMAK ADINA

Pandemiyi kontrol altına almak adına, kanıtlanan her türlü etkili tedaviye ihtiyacın olduğunu belirten Analist Louise, verilerin önemli olduğunu vurguladı. Haziran ayında Eli Lilly, ABD, Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da hastanede yatan hastalarda ilacı test etmek için ileri aşama klinik deneylere başlamıştı.

İlgili Makaleler