Gündem

Bu kış “Efsane Cuma“ modası yasaya takılıyor: İndirim sezonunda satıcılara sansür uyarısı herkesi şaşırttı!

Her yıl firmalar tarafından gerçekleştirilen indirimlerde bu yıl Kasım ayı heyecanla bekleniyordu. Kasım ayında yıl sonuna kadar uygulanmaya başlanacak olan kıyafet, kozmetik ürünleri, ayakkabılar, aksesuar ürünleri ve benzeri kategorilerde yeni bir yasal düzenleme ile karşılaşılıyor. Özellikle sıklıkla duyulan “Efsane Cuma” kavramı indirim dönemi başlanmadan önce Ticaret Bakanlığı tarafından uyarı aldı.

Yeni yıla sayılı zamanlar kala alışveriş sürecini indirimli hale getirmek isteyen yazlık ya da kışlık ürünler fark etmeksizin markaların sunduğu %50’ye hatta %80’e yakın indirimden faydalanmak için kampanyaları takip edenler olabiliyor. Pek çok firma kendi kampanyasını ön plana çıkarmak için farklı sloganlarla gündeme gelmeye çalışıyor. İndirim dönemine giriş yapılmadan önce Ticaret Bakanlığı bu duruma el attı. Şahane ya da Efsane gibi kullanılan herhangi bir slogan indirim sürecinde yer alamayacak.

TİCARET BAKANLIĞINDAN KAMPANYA DÖNEMİ ÖNCESİ ÖNLEM!

Yeni yılın son aylarında uygulanacak büyük indirim döneminde Bakanlık vatandaşlara da uyarıda bulunuyor. Taklit ürünlerden ya da şişirilmiş fakat indirim yapılmış gibi uygulanan fiyatlara karşı dikkatli olun! çağrısında bulunuldu. Ticaret Bakanlığı bu süreçte talep edilen uyarılara dikkat etmeyen markalara yönelik inceleme başlatacağının da altını çizdi.

Bu yıl içerisinde 25 Kasım tarihi itibariyle başlayacak olan Black Friday günleri için şimdiden hazırlık yapılmaya başlandı. Sadece yurt dışında özellikle Amerika’da değil Türkiye’de de yoğun bir şekilde hem firmaların hem de tüketicilerin dikkatini çekiyor. Türkiye’de bu slogan “Muhteşem Cuma” ya da “Efsane Cuma” sloganları ile kullanılıyor. Bu günlere özel sunulan indirimler ile firmalar satışı artırmayı hedeflerken vatandaşlar da indirimden yararlanmayı gözlüyor.

TAKLİT ÜRÜN, YÜKSELTİLEREK DÜŞÜRÜLEN FİYATLARA DİKKAT!

Her sene sansürsüz ve belirli bir yasaya takılmadan istenildiği gibi değerlendirilen bu süreç Ticaret Bakanlığı tarafından denetim altına alındı. İndirime sayılı günler kala Ticaret Bakanlığı internet üzerinden satışı yapılacak firmalara yönelik uyarıda bulundu. Ayrıca bu uyarının hedefinde tüketicilerde yer alıyordu. Bakanlık:“Satın alınacak mal ve hizmete yönelik fiyat karşılaştırması ya da satışı yapanı kaynak detaylı araştırılmalı, bu firmalara özel yapılmış şikayetler incelenmelidir” diyerek dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığının hedefinde satışı yapılan mal ve hizmete yönelik üründen faydalanacak tüketici daha çok yer alıyordu. Alışveriş süreci öncesinde arama motorunda ön bir inceleme yapılarak firmanın gerçekten kayıtlarda bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Firma üzerine ya da marka üzerine yapılmış şikayetler dikkate alınmalıdır. Özellikle çevrimiçi alışveriş sürecinde ürünün fiyatında şişirilmiş rakamlar ön plana çıkarılarak indirimli fiyata düşmüş gibi gösterilebiliyor. Fiyat konusunda “aldatılmaya da dikkat edin” çağrısında bulunuyor.

İlgili Makaleler