Ekonomi

Bu Şartlara Haiz Olan Vatandaşlara Aylık 711 Lira Destek Verilecek

Corona virüsü salgını döneminde devlet tarafından çeşitli destek paketleri devreye alındı. Bu destek ödemelerinden biri de 65 yaşında olup, herhangi bir sosyal güvenceleri olmayan vatandaşlar için oldu. Bu doğrultuda her ay 711 lira destek ödemesi yapılacak. Ancak bazı şartlara haiz olunması gerekiyor.

Devlet tarafından corona virüsü salgını döneminde çeşitli destek paketleri devreye alınırken maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara çeşitli yardımlar yapılıyor. Bu yapılan yardımlardan biri de 65 yaşını doldurmuş ve güvencesi olmayan vatandaşlara yapılan yardım ödemesidir. Bu doğrultuda bu kişilere 672 lira destek ödemesi yapılırken Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte bu ödemeler 711,50 liraya yükseldi.

ARANAN ŞARTLAR

65 yaş aylığından yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartlara haiz olmaları gerekiyor. Bu destekten yararlanılabilmesi için aranılan şartlar ise şöyle:

65 yaşın doldurulması

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

Kişinin, sosyal güvencesinin bulunmaması

Nafaka almaması

Gelirinin olmaması

Sağlık sigortasının olmaması

Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almaması

Hane halkının ortalama geliri tutarı, net asgari ücretin (2019 yılı için 673,63 TL) üçte birinde fazla olmaması.

BAŞVURU DETAYLARI

Peki bu aylıktan yararlanmaya hak kazanmış olan vatandaşlar nasıl başvuru yapacak? Vatandaşlar bulundukları il ya da ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nüfus cüzdanları ile başvuruda bulunabileceklerdir. Kurumdan verilen başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra görevlilere verilmesi halinde, başvuru işlemleri tamamlanmış olur.

İlgili Makaleler