Ekonomi

Bu şartları sağlayan emeklilere, memurlara ve işçilere SGK para iadesi yapıyor!

Türkiye’de emekli olmak çok sayıda vatandaşın hayali. Ancak bazı vatandaşlar prim günü ve sigortalılık süresi yeterli olmadığı için emekli olamıyorlar. SGK bu vatandaşlar için belirlenen şartları yerine getirdikleri takdirde para ödemesi yapıyor. Peki, kimler SGK’dan para iadesi alabilirler? İşte cevabı…

Yıllarca çalışan vatandaşlar emekli olacakları günü bekliyorlar. Ancak bazı vatandaşlar bu çabalarına rağmen bazı şartları sağlayamadıkları için emekli olamıyorlar. Prim günü ve sigortalılık şartını sağlayamayan vatandaşların mağduriyetini önlemek için ise SGK para iadesinde bulunuyor. Para iadesi almak isteyen vatandaşların ise belirlenmiş şartları yerine getirmesi gerekiyor. Buna göre; tavan ücret iadesi ve yaşlılık toplu ödemesi ile SGK’dan toplu para ödemesi alınabiliyor.

Yaşlılık ile para iadesi

Yaşlılık ile para ödemesi almak isteyen vatandaşların şu şartları sağlaması gerekiyor:

Kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşını doldurmuş olmak

Belli bir süre prim ödemesi yapmış olmak

Çalıştığı işten ayrılmış olmak

Bağ-Kur kapsamındakilerin işletmesini kapatmış olması

Tavan ücret ile para iadesi

Birden fazla işte çalışan vatandaşlar tavan ücret ile toplu para iadesi alabilirler. Kişinin ödediği yüksek prim, SGK tavan prim tutarının üzerine çıkıyorsa vatandaş SGK’ya başvuruda bulunarak para iadesi alabilir.

Para ödemesi nasıl alınır?

Yaşlılık veya tavan ücret yöntemleri ile para iadesi almak isteyen vatandaşların dilekçe ile bizzat başvurusunu yapması gerekiyor. Uygun bulunan vatandaşlara ödemeler toplu ve nakit olarak yapılabiliyor.

İlgili Makaleler