Ekonomi

Bu şartları taşıyan işsizlere bin 168 TL ödeme yapılıyor!

Türkiye’de corona virüsü salgınını sonrası iş bulmakta zorlanan vatandaşları sevindirecek bir proje yürütülüyor. Türkiye İş Kurumu sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için ödeme yapıyor. Peki, İŞKUR ödemelerinden faydalanmak için hangi şartları sağlamak gerekiyor?

İş bulmakta zorlanan vatandaşlar için İŞKUR tarafından düzenlenen çeşitli program ve projeler ile destek sağlanıyor. Vatandaşların ekonomik mağduriyet yaşamasını istemeyen kurum sigortalı işsizlere işsizlik maaşı ödemesi yapıyor. İŞKUR tarafından belirlenen şartları taşıyan vatandaşlar işsizlik ödeneğine başvuruda bulunabiliyorlar. Şartları taşıyanlar ve ödeneği almaya hak kazananlara ise son 4 aylık prime esas kazançlarına göre en az bin 168 TL ödeme yapılıyor.

Ödeneğe başvuru şartları nelerdir?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İşsizlik ödeneği ne kadar süre ödenir?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

İşsizlik ödeneği ne kadardır?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İşsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler