Eğitim

Bu sene bu bölümü okuyacak öğrencilere asgari ücret tutarında burs verilecek!

YKS sınavının açıklanmasının ardından burs açıklamaları da gelmeye başladı. Tekstil ve hazır giyim sektörünün eğitimli iş gücü sorununun çözümü için, tekstil mühendisi bölümü okuyan öğrencilere karşılıksız burs verileceği öğrenildi. 2019 yılında başlatılan ve üniversitelerde kontenjan doluluk oranı yüzde 42'den yüzde 92'ye yükselten burs uygulamasına ihtiyaç karşılanıncaya denk devam edileceği düşünülüyor.

Binlerce öğrenci için heyecanlı günler devam ediyor. YKS puanlarını alan öğrencileri tercih heyecanı sardı. Okumak istedikleri bölümü seçemeyen öğrenciler için Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) burs açıklaması yaptı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, tarafından yapılan açıklamada tekstil mühendisliğini seçen öğrencilere burs verileceği, eğitim sürecinde öğrencilere işletmelerde uzun dönemli staj imkanları sunulacağını ve başarılı öğrencilere iş garantisi verileceğini söyledi.

İlk 20 bine girene asgari ücret tutarında burs

Engin tarafından yapılan açıklamada, “Tekstil mühendisliği son yıllarda gençlerin tercih sıralamasının sonlarında yer almaya başladı. Oysa sektörümüzün nitelikli ve deneyimli mühendislere ihtiyacı var. Üstelik tekstil sektörü artık teknoloji ile iç içe durumda. Bu yoldan hareketle sektör olarak geçen yıl başlattığımız burs projesini bu yıl da devam ettiriyoruz. Üniversite sınavında ilk 20 bin arasına giren ve tekstil mühendisliğini tercih eden öğrencilere her ay asgari ücret oranında burs veriyoruz. 20-50 bin arasında olan adaylar net asgari ücretin yüzde 70’i, 50-80 bin arasındaki adaylar ise net asgari ücretin yüzde 50’si oranında karşılıksız burs imkanından yararlanacak” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler