Gündem

Son dakika meydana gelen deprem listesi!

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Türkiye’de meydana gelen son dakika deprem listesini paylaştı. Peki, nerede kaç şiddetinde depremler meydana geldi? Tüm ayrıntılar bu haber içeriğinde…

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) kendi resmi internet sayfası üzerinden son dakika deprem bilgilerini anlık olarak paylaşıyor. Son dakika meydana gelen deprem bilgilerine göre başta Malatya, Elazığ ve Manisa’da orta ve düşük ölçekli şiddetlerine artçı depremler devam ediyor.

BUGÜN EN BÜYÜK DEPREM NEREDE MEYDANA GELDİ?

Kandilli Rasathanesi tarafından bugün yayınlanan deprem haberlerine göre, Türkiye’de dünden buyana 200’ün üzerinde artçı depremler meydana geldi. 02.09 2020 tarihi saat 14:39’dan itibaren bugün en büyük ölçülen deprem şiddeti 3,2 şiddetinde Muş –Tuten’de yerin 7,2 Km altında ölçüldü. İkinci en büyük artçı deprem ise bugün saat 14:04’de Mersin’de meydana geldi. Mersin’de meydana gelen depremin şiddeti de 3,2 olarak ölçülürken yerin 13,6 Km derinliğinde olduğu belirtildi.

SON MEYDANA GELEN DEPREMLER

Türkiye’de son dakika olarak meydana gelen depremlerin şiddetini öğrenmek ve nerelerde depremler meydana geldiğini görüntülemek için buraya tıklayınız

DEPREM FIRTINASI NEDİR?

Belirli bir bölgede bir hafta boyunca peş peşe meydana gelen depremlere deprem fırtınası denir. Deprem fırtınasında meydana gelen depremlerin şiddetinin birbirinden pek de farklı olmadığı görülmektedir. Ayrıca deprem fırtınalarının bir ana deprem ile bir ilişkisi olmadığı bilinmektedir. Deprem fırtınalarının, genellikle küçük ve orta şiddette depremlerin meydana geldiği derinliklerde, kayaların içindeki kırık, çatlak gibi gözeneklerde yer alan akışkanların çevrelerine uyguladıkları basıncın artması sonucu oluştuğu belirtilmektedir.

DEPREM FIRTINASI NEDEN OLUYOR?

Deprem fırtınalarının neden oluştuğu hakkında açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde yaşanan depremlerin İzmir- Balıkesir fay zonunda gerçekleştiğini, bu fayın diğer fayları da tetikleyerek deprem fırtınalarına neden olabileceğini açıkladı. Manisa’da yaşanan deprem fırtınası ile ilgili olarak Sözbilir, “Bunların içinde ana şoku oluşturan Soma- Kırkağaç fayının yanı sıra hemen yakınındaki KD- uzanımlı Gelembe fayı ve KB uzanımlı Akhisar fayında da kırılmaların başladığı anlaşılıyor. Bu fayları tetikleyerek yeni depremler oluşturabilir. Bu depremler bizim 2003 yılında bulduğumuz ve İzmir Doğanbey burnundan Balıkesir’e kadar uzanan ve ‘İzmir- Balıkesir fay zonu’ olarak isimlendirdiğimiz fay zonunun orta bölümünde gelişiyor. Bu nedenle bu zon üzerindeki normal faylar ile doğrultu atımlı faylar birlikte çalışarak yeni deprem fırtınalarına neden olabilir. Bu zon üzerindeki yapı stoğu ile fay ve zemin özellikleri karşılaştırılmalı ve ilgili kurumlar gerekli önlemleri almalı.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir