Politika

Bülent Arınç istifa etti! İstifa dilekçesinde ne dedi?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, geçtiğimiz gün Selahattin Demirtaş ve Kavala hakkında yaptığı açıklamalar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği tepkiler karşısında istifa haberleri yayılmaya başlandı. Bülent Arınç istifa mı etti söylentilerine cevap Arınç bir açıklamada bulunarak “Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa mektubumu kendisiyle konuştuktan sonra verebilirim” demişti. Bugün Arınç son dakika olarak Cumhurbaşkanlığına verdiği dilekçe ile resmen istifa etti.

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, istifa dilekçesinde şu ifadelere yer verdi;

Arınç istifa konusunda şu açıklamalarda bulunmuştu;

ÖNCE ERDOĞAN’LA GÖRÜŞECEĞİM

“Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili, Sn. Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum.

“Sn. Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım.

İSTİFA MEKTUBUMU SUNABİLİRİM

“Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim. Kendisinden dinledikten sonra, ‘O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu’ diyebilirim.

“Benim üzerimden hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) yıpratılmasına izin vermem. Bana yakışmaz.

ORDA KALMAKTANSA GİTMEK DAHA İYİ OLUR

“Daha önce de bazı açıklamalarım üzerine ‘Bunları söyleyen birinin YİK’te ne işi var’ türünden yorumlar yapanlar oldu. Oysa benim yapacak daha çok işim var.

“Ama öyle bir noktaya gelir ki bazen, orada kalmaktansa gitmek daha yerinde olur.”

PARTİDEN DE İSTİFA EDECEK Mİ?

Arınç’a sadece YİK’ten istifa etmeyi mi düşündüğünü yoksa AKP’den de istifa edip etmeyeceği soruldu. Arnç bu soruya “Elbette sadece YİK’ten. Partiden neden istifa edeyim?” şeklinde cevap verdi.

ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Bülent Arınç’ın geçen hafta Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’a yönelik açıklamaları bir tartışma başlatmıştı.

Bülent Arınç, Demirtaş ile ilgili olarak, “Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun” dedi.

Arınç, 2019 yılında basılan bu kitabın Demirtaş olmasa bile “Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerine kafalar çok şeyler değiştireceğini” belirtti.

Eski TBMM Başkanı, Kavala’nın tutukluluğu konusunda ise “Ben iddianameyi okudum. Hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lazım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bunu dedim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Çıkması lazım” diye konuştu.

Bülent Arınç ayrıca, hem kendisinin hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün adaletten yana olduklarını ve adil yargılama istediklerini ancak hakimlerin yanlış yaptığını da sözlerine ekledi.

 

 

 

İlgili Makaleler