Gündem

Bundan Sonra Hafta Sonları Yasak Olacak Mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sabah saatlerinde yaptığı açıklamalarında hafta sonu 15 ilimiz için ilan edilen sokağa çıkma yasağının iptal edildiğini duyurmuştu. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'da Millet Bahçelerinin toplu açılış töreninde bir konuşma yaptı ve bundan sonraki hafta sonlarında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Millet Bahçelerinin toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamalarında iptal edilen sokağa çıkma yasağı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının devamında budan sonraki hafta sonlarında sokağa çıkma yasağının olup olmayacağını belirtti.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘buradan bir kez daha duyurmuş olayım’ diyerek hafta sonları yasak olmayacağını belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağının iptal edilmesi hakkında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Koronavirüs salgını bize bir gerçeği daha gösterdi. Her yerde işlerin yolunda gittiği dönemde dahi, ülke enerjisinin heba edilip nasıl geride bırakıldığını şimdi daha iyi anlıyoruz.

Her alanda ülkemize kazandırdığımız eserler sayesinde, bu kısır döngüyü kırdık.

Salgın krizinden en az hasarla çıkmasını son 18 yıldaki hazırlıklara borçluyuz.

Hiç kimse son 3 ayda yaşadıklarımızın ardından 83 milyon hep birlikte iyi ki Türkiye’de yaşıyoruz, iyi ki bu ülkenin vatandaşıyız dediğimizi inkar edemez.

Tüm Türkiye’de uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Geçtiğimiz haftaki sınırlamanın ardından bu yöntemi düşünmüyorduk. Bir ara 700’lere düşen vaka sayısı 1000’li rakama dayandı. Bunun üzerine sokağa çıkma kısıtlaması tedbirini gündemimize almak durumunda kaldık. Bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı dün gece ilan edildi. Bu 15 şehir başta olmak üzere, vatandaşlardan aldığımız değerlendirmelerde bizi kararı tekrar gözden geçirmeye yöneltti.

“İPTAL ETME KARARI ALDIK”

Bu kararın farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. Yaklaşık 2.5 aylık aranın ardından, günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşların sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için Cumhurbaşkanı olarak hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasını iptal etme kararı aldık.

Ülkemizin salgın dönemindeki kazanımlarına sıkı sıkıya sahip çıkmalıyız.

Kurallara uyulmazsa kısıtlamalar kaçınılmaz olacak.

Vatandaşlarımız maske-mesafe kuralına uymalı.

İlgili Makaleler