Ekonomi

Çalışan annelere 2 bin 500 TL ödeme yapılıyor! Nasıl faydalanılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, "Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" yürütülüyor. Bu kapsamda Bakanlık çalışan annelere 300 Euro yani bugünkü hesaplamalar ile 2.509 ödeme yapıyor. Peki, çalışan annelere verilen bu destekten nasıl faydalanılır?

Türkiye’de annelere çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, “Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” yürütülüyor. Kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek amacıyla yürütülen proje kapsamında annelere 300 euro ödeme yapılıyor.

0-24 aylık çocuğu olanlar faydalanabilir

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada ödemelere ilişkin, “Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır” sloganıyla 2019 yılında başlayan Projeden halen 0-24 aylık çocuğu olan 4/a statüsünde sigortalı çalışan annelerimiz yararlanabilmektedir. Projeden yararlanmak isteyen annelerimiz internet üzerinden başvuru yapabilirler” ifadeleri kullanılmıştı.

2 bin 500 TL destek ödemesine nasıl başvurulur?

Destekten faydalanmak isteyen anneler www.sgkegitimlibakici.org veya www.sgk.gov.tr internet adreslerinden e-devlet şifresiyle başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de başlatılan proje kapsamında yapılan ödemelerin 2021 yılında 325 euro 2022 yılı için de 350 euro olarak yapılması bekleniyor.

İlgili Makaleler