Ekonomi

Çalışan anneye 100 euro devlet ödemesi! Ağustos ayı başvuru ekranı için tıklayınız

Türkiye’de ‘Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi,’ kapsamında çalışan annelere devlet desteği sağlanıyor. Kadınların işgücüne katılımını ve çalışan kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek için yapılan ödemeler 100 Avro (Euro) olarak yapılıyor. Peki, ödemeden faydalanmak için başvuru şartları nelerdir? İşte başvuru şartları ve Ağustos ayı başvuru ekranı

Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında annelere maddi destek ödemesi yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan projede, kadınların işgücüne katılımını ve çalışan kadınların kayıtlı istihdamının desteklenmesi amaçlanıyor. Başvurusu olumlu sonuçlanan annelere 100 Avro (Euro) yani bugünkü karşılığı ile 100 Euro ödeme yapılıyor.

Başvuru şartları:

Destekten, 0-60 ay arasında çocuğu bulunan annelerden, 4/a’lı sigortalı olarak çalışanlar yararlanabilecek.

Kreş, anaokulu veya gündüz bakımevlerine banka kanalıyla ödeme yaptıklarına dair dekontları SGK’ya sunmaları sonrası, yapılacak kontroller neticesinde SGK tarafından ödemeler annelerin banka hesaplarına yapılacak.

Destekten yararlanabilmek için annelerin çocuklarını MEB veya ASPB’ye bağlı kreş, anaokulu ve gündüz bakım evlerinden birine, düzenli ve tam süreli olarak gidiyor olması gerekiyor.

Dolayısıyla haftanın bazı günleri, sabahtan öğleye kadar veya düzensiz şekilde bu kreş veya ana okullarına giden çocuklar için değil, tam süreli, haftanın bütün günlerinde kreş, anaokulu veya gündüz bakım evlerine giden çocuklar için destek sağlanacak.

Ayrıca suistimallere karşı çocukların kreşe devam edip etmedikleri denetimlerle kontrol edilecek.

DESTEK DETAYLARI

Çocuğunu kreşe gönderen çalışan annelere aylık 100 euro destek sağlanacak. Bu destekler için ön kayıtlar başladı. Anneler destekten en fazla 24 ay yararlanabilecek.

Destekten yararlanacak annelerin; İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Elazığ, Malatya illerinden birisinde ikamet etmeleri gerekiyor.Bu destek için anneler http://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org web adresi üzerinden yapacak. Ayrıca ön kayıt yapılması gerekiyor ve başvuru için e-Devlet üzerinden erişim sağlanacak.

BAŞVURUDA BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler