Ekonomi

Çalışan Herkesi İlgilendiriyor! Asgari Ücret Alanlardan Artık Kesilmeyecek!

Milyonlarca vatandaş asgari ücret ile geçinmeye çalışıyor. Aynı zamanda 2022 yılında ne kadar asgari ücret alacaklarını merak ederken Cumhur İttifakı’ndan flaş bir teklif geldi. Bilindiği üzere daha önce İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, asgari ücretten verginin kaldırılması için çalışmalara başladıklarını belirtmişti. İşte asgari ücrette son durum…

Asgari Ücretten Vergi Alınmayacak mı?

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener;

“Asgari ücretin vergiden muaf olması ile ilgili dün İzmirli il ve ilçe oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen yönetim kurulları ortak toplantısında bir karar aldık. Asgari ücretlilerin vergiden muaf olması ve asgari ücretin üzerinde olan çalışanların da asgari ücrete kadar muaf, üstünün vergilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyu hemen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile TOBB Başkanımıza ileterek takipçisi olacağız.” ifadelerinde bulunmuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre, AK Parti kanadı “asgari ücretlinin vergiden muaf olmasından” çok “vergi kalemlerinde kısmi düzenleme üzerinde durduğu” konuşuluyor.

MHP ise, “söz konusu vergilendirmenin gelir adaletsizliğine sebep olduğunu, asgari ücretlinin artan enflasyon karşısında ezildiğini” belirtiyor. Bu nedenle de “asgari ücretlinin vergilerden muaf olması gerektiğini” dile getiriyor.

İlgili Makaleler