Gündem

Çalışan ve çalışmayan annelere 2020 devlet desteği!

Devletin annelere çocuk, doğum ve süt parası desteği devam ediyor. 2020 yılına girişte enflasyona göre zammın da yapılması annelerin “Anneler 2020 devlet desteği ne kadar?” sorusuna cevap aramaya başladılar. Peki, bu yıl anneler devletten ne kadar destek alacak? Destek şartları neler? Detaylar haberimizde…

Türkiye’de ailelere çocuk sahibi olması konusunda teşvik olması için devlet tarafından bazı ödeneklerle destek sağlanıyor. Anneler çocuk sahibi olduklarında devletten doğum parası ve emzirme ödeneği alabiliyor. Ayrıca çalışan anneler için kreş desteği de sağlanıyor.

Doğum parası ne kadar ve şartları?

Doğum parası çocuk sahibi olan tüm annelere veriliyor. Bu para maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinde hesaplanıyor. 2019’da en düşük 6.367 lira olan bu ödeme 1 Ocak itibarıyla 7 bin 334 liraya yükseltildi. Brüt maaşı 6 bin lira olan bir anneye 14 bin 933 lira alacak. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Paranın yatıp yatmadığını turkiye.gov.tr üzerinden kontrol edin. Doğum parası ayrıca çocuk sayısına göre de değişiyor. İlk çocukta anneye 300, ikincide 400, üçüncüde 600 lira ödeniyor. İkiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda da çocuk başına 150 lira ödeniyor.

Emzirme ödeneği ne kadar?

Devlet doğum yapan annelere emzirme ödeneği de veriyor. Bu ödeneği alabilmek için anne ve eşinin SSK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması gerekiyor.

Kreş desteği

Devlet 5 yaşına kadar çocuklarını kreş, anaokullu veya gündüz bakımevine gönderen sigortalı çalışan anneye, her ay 650 lira destek sağlanıyor. Bu destekten de kesin tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancın aylık ortalaması, brüt asgari ücretin 2 katını (2020 için 5.886TL)aşmayan anneler faydalanıyor. Devlet ayrıca kreş yapan işverene de vergi muafiyetinde bulunuyor.
SSK’lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrası birinci doğumda 2 ay (15+15 gün, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alıyor.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir