Gündem

Çalışanları ilgilendiriyor: 26 Ağustos’a kadar yapılmazsa cezası var!

Sosyal Güvenlik Kurumu, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacağını duyurdu. Yapılan duyuruya göre; işverenler verecekleri beyannamelerinde 26 Ağustos’a kadar çalışanların meslek kodunu da doğru girmekle yükümlü olacak.

Türkiye’de çalışanları ilgilendiren duyuru yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan duyuruda, işverenlerin verecekleri beyannamelerinde çalışanların meslek kodunu doğru girmek zorunda oldukları bildirildi. 26 Ağustos tarihine kadar doğru kod uygulamasını gerçekleştirmeyenlere ise ceza kesileceği belirtildi. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Yapılacak olan bildirimlerde sigortalıların meslek adı ve kodu bilgilerinin gerçeğe aykırı bildirdiği tespit edilen işyerleri için, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır.” İfadeleri kullanıldı.

SGK tarafından yapılan uyarıda şu ifadeler kullanıldı:

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında Duyuru

Bilindiği üzere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 102. maddesinin 1 inci fıkrasına, 15.07.2016 tarih 6728 sayılı Kanunun 51’inci maddesi ile eklenen (n) bendi gereği, “Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.” hükmü getirilmiştir.

Yapılan düzenleme gereği işverenler Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde sigortalıların işyerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek ad ve kodlarını bildirmekle yükümlü kılınmıştır.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi

Kırşehir ilindeki işverenler için 01.06.2017,

Amasya, Bartın ve Çankırı illerindeki işverenler için 01.01.2018,

Bursa, Eskişehir ve Konya illerindeki işverenler için 01.01.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

Türkiye genelinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına 01.07.2020 tarihinden itibaren geçilmiş olup, bu döneme ilişkin bildirimlerin 26.08.2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan bildirimlerde sigortalıların meslek adı ve kodu bilgilerinin gerçeğe aykırı bildirdiği tespit edilen işyerleri için, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Bu çerçevede yapılacak olan bildirimlerde yukarıda bahsi geçen hususların dikkate alınması işverenlerimize önemle duyurulur.

İlgili Makaleler