EkonomiKamu Haberleri

Çalışma Bakanlığından Resmi Açıklama Yapıldı ! Asgari Ücret O İşçiler İçin 2 Bin 501 Lira Oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi web adresi üzerinden bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamaya göre o işçiler için asgari ücret 2 bin 501 lira oldu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi web adresi üzerinden asgari ücret hakkında bir açıklama yapıldı. Konu ile ilgili olarak 2020 yılında açıklanan asgari ücret miktarı maaşlar hesaplara yatmadan önce vatandaşların faturaları kapsamında yapılan kesintiler ile maaşlar azalıyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi web adresi üzerinden 2020 asgari ücret için bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada asgari ücretin tutarı belirtildi. İşte paylaşılan tutarlar:

Asgari Ücret

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kapıcılık görevinde çalışanlar için asgari ücretin 2 bin 501 lira olduğu ifade edildi.

Bu konu hakkında Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

O İşçiler İçin Asgari Ücret 2 Bin 501 Lira

KAPICILAR İÇİN ASGARİ ÜCRETİN HESABI VE İŞVERENE MALİYETİ (TL / AY)

(Not : Kapıcılar, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesi gereğince Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununun (2) Sayılı Tablonun lV. bölümünün (34) numaralı fıkrası gereğince Damga Vergisinden muaf tutulmaktadır.)

Ayrıca asgari ücret hakkında yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Not 1: 28/01/2004 tarih ve 5083 Sayılı Türkiye Cumhuriyetinin Para Birimi Hakkında Kanunun 2. maddesi uyarınca; Türk Lirası değerlerin yeni Türk Lirasına dönüşüm işlemlerinin ve Yeni Türk Lirası cinsinden yapılan işlemlerin sonuçlarında ve ödeme aşamalarında yarım Kuruş ve üzerindeki değerler bir Yeni Kuruşa tamamlanır; yarım Yeni Kuruşun altındaki değerler dikkate alınmamıştır.

(*) Gelir Vergisi Hesaplamasında; 193 Sayılı G. V. Kanununun 32 maddesi uyarınca işçinin, bekar ve çocuksuz olduğu ve sadece kendisi dikkate alınarak, Asgari Geçim İndirimi uygulanmıştır.

(**) Net ele geçen asgari ücrete ( 220,73 ) TL asgari geçim indirimi ilave edilmiştir.

(***) 5510 sayılı Kanunun 81. maddesinin (ı) bendine göre, bentde belirtilen şartları sağlayan işverenlere, SGK primi işveren payında 5 puanlık indirim öngörüldüğünden hesaplamalar buna göre yapılmıştır. Gerekli şartları sağlamayan işverenler için, SGK primi işveren payı %20,5’dir. 6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı kanunun 81.maddesi “Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, sigortalının prime esas kazancının %2’sidir.”

Detaylar İçin TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir