Gündem

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Duyurdu: 3600 Ek Göstergede Sona Gelindi! Kimler 3600 Ek Göstergeden Yararlanabilecek? İşte O Açıklamalar…

Bir süredir memur ve memur emeklisi olan vatandaşların dört gözle beklediği 3600 ek gösterge için bir süredir çalışmalar devam ediyor. 3600 ek göstergenin kapsamından maaşlarda yaratacağı farka kadar pek çok detayı merak eden memur ve memur emeklisi olan vatandaşlar ise, gözünü kulağını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e çevirmiş bulunuyor. Bakan Bilgin ise, son açıklamalarıyla birlikte 3600 ek göstergenin çerçevesini netleştirmeye başlıyor.

Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge, memurların maaşlarından kıdem tazminatlarına, hatta emekli ikramiyelerine kadar aldıkları her ödemeyi doğrudan etkiliyor. Hesaplarda kullanılan bir katsayı olan 3600 ek göstergenin gelmesi halindeyse, devlet memurlarının çalışırken maaşlarının artmasının yanı sıra, emekli maaşlarında da artış yaşanması bekleniyor. Şu an 3000 gösterge ile çalışan pek çok meslek grubunun 3600 ek göstergeye yükselip yükselmeyeceği sorusu ise, yavaş yavaş yanıt bulmaya başlıyor.

3600 Ek Gösterge 5 Meslek Grubunu Kapsıyor

3600 ek göstergenin kimleri kapsayacağı sorusu konuyla ilgili en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Pek çok memurun umut bağladığı 3600 ek gösterge, gösterge hesabından dolayı temelde 5 meslek grubunu kapsıyor. Bu meslek grupları ise; memur olan hemşire, öğretmen, polis, yönetici ve din görevlileri olarak açıklanmış bulunuyor. Ancak bu kapsamda ek göstergeden yararlanmak isteyen avukatlar, hukukçular, kurumlarda çalışan hukukçular ve il müdürlerinde görev alan memurlar da ek gösterge kapsamına alınmak istiyor. Öte yandan ek göstergeye ilişkin çalışmaların devam ettiğini geçtiğimiz günlerde açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ek göstergenin kapsamının genişletileceğinin sinyalini vererek; “Bütün bu statüleri yeniden adil bir şekilde çalışıyoruz. Belirgin bir şey yok ama düzenlemeyi yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Emekli İkramiyeleri Ve Emekli Maaşında Yüzde 25’e Yakın Artış Bekleniyor.

Merak ile beklenilen 3600 ek gösterge için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ay sonuna işaret etmişti. Emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında yüzde 25 artış oluşturması beklenen 3600 ek gösterge çalışmalarındaysa sona gelindi. Geçtiğimiz gün Beştepe’de gerçekleştirilen kritik toplantıya katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 3600 ek gösterge üzerine çalıştı. Öte yandan önümüzdeki günlerde 3600 ek göstergeye ilişkin yasa taslağının kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi.

İlgili Makaleler