Gündem

Çalışmak isteyen annelere günlük 95 TL ödeme yapılıyor! İşte başvuru şartları

Türkiye İş Kurumu (Kurum) “Kadın İstihdamının İşte Anne Projesi İle Desteklenmesi” eylemi kapsamında mesleki eğitim kursu veriyor. Kursa katılan katılımcılara günlük 95 TL olmak üzere ödeme yapılıyor. Peki, programa katılım şartları nelerdir? İşte İŞKUR Anne Projesi’nin detayları

İŞKUR çalışmak isteyen anneler için ‘İşte Anne Projesi’ni geliştirdi. Bu kapsamda çocuğu olan anneler meslek eğitim kurslarına katılıyorlar. Kurslara katılım sağlayan annelere ise günlük 95 TL ödeme yapılıyor. Ancak programa katılım sağlayabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Peki, İŞKUR’un anneler için geliştirdiği projeye kimler katılım sağlayabilir?

Kimler katılabilir?

İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten, sosyal yardım ya da sosyal ve ekonomik destek alan kadınlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın (Bakanlık) kadına yönelik şiddetle mücadele alanında hizmet sunan kuruluşlarından faydalanan kadınlar öncelikli olmak üzere Genel Müdürlük tarafından belirlenecek gruplar içerisinde yer alan diğer kadınlar da yararlanabilecektir. Projeden yalnızca 0-15 yaş arasında (15 yaş dâhil) çocuğu olan kadınlar yararlanabilecek olup çocuğun proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması projeden yararlanmaya engel olmayacaktır. Kadınların evlatlık edindiği çocukları için de destekten yararlanma hakkı bulunmaktadır.

“Sanayi Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına Katılan Kadınlara Çocuk Bakım Desteği Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar” kapsamında düzenlenen kurs veya programlara katılanlardan çocuk bakım desteğinden yararlanma şartlarını taşıyanlara ayrıca Bakım Desteği de ödenebilecektir.

Projeye katılım şartları nelerdir?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

Emekli olmamak,

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

İlgili Makaleler