Gündem

Çalışmalar Resmen Başladı! Artık Reklam SMS’leri Gönderilemeyecek!

Ticari reklamlar son dönemin en çok kullanılan pazarlama araçlarından biri haline geldi. Özellikle sosyal medya reklamcıların kendilerini tanıttıkları en önemli platform olmaya başladı. Ancak eskisi kadar sık kullanılmayan SMS ile de reklam mesajları gelmeye devam ediyor. Bu durumdan milyonlarca vatandaş rahatsız. KVKK bu soruna önemli bir çözüm getiriyor. Çalışmaları resmen başladı. İşte ayrıntılar…

Artık Ticari Reklam Mesajları Gelmeyecek!

KVKK tarafından yapılan açıklamaya göre Bunun önüne geçmek için onay için alınan cep numarasında reklam mesajı gönderilmesini yasaklayan kurum, şu kuralları uygulamaya soktu;

  • Kişilerin telefonuna gönderilecek olan SMS’in amacının ne olduğu ve bu SMS ile iletilen kodun verilmesi halinde ne gibi sonuçlar doğuracağı hususunun, katmanlı aydınlatmanın bir gereği olarak ilk aşamada veri sorumlusunun mağazalarda yetkilendirdiği kişiler tarafından ilgili kişilere açık ve anlaşılır bir biçimde aktarılması, ayrıca aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilebilmesini teminen yine söz konusu SMS içeriklerinde de gerekli kanalların sağlanması.
  • Mağazalarda gerçekleştirilen alışverişler ile ilgili ödeme esnasında ilgili kişilere SMS ile doğrulama kodu gönderilerek üyelik sözleşmesi, kişisel verileri işletme izni, ticari elektronik ileti onayı vb. birbirinden farklı işleme faaliyetlerinin tek bir eylemle gerçekleştirilmesine yönelik uygulamalara son verilmesi, söz konusu işleme faaliyetlerine yönelik seçenek sunulmak suretiyle ayrı ayrı açık rıza alınması.
  • Bunun yanı sıra, veri sorumlularınca açık rıza alınması ve aydınlatma yükümlülüğü işlemlerinin birlikte gerçekleşmesine neden olabilecek durumlardan kaçınılması.
  • Ticari elektronik ileti gönderimi için açık rıza alınmasını teminen SMS doğrulama kodu gönderilmesine yönelik bir uygulamaya gidilmesi halinde ise söz konusu işlemde alınacak açık rızanın tüm unsurları kapsaması.

İlgili Makaleler