Alexa

Çalışmayan Annelere Devletin Sağladığı Maddi Destekler

Devlet çalışmayan annelere maddi desteklerde bulunuyor. Kamu İlanları olarak çalışan ve çalışmayan annelere sağlanan maddi destekleri ve başvuru detaylarını derledik.

Çalışmayan Annelere Devletin Sağladığı Maddi Destekler

Devlet çalışmayan annelere maddi desteklerde bulunuyor. Kamu İlanları olarak çalışan ve çalışmayan annelere sağlanan maddi destekleri ve başvuru detaylarını derledik.

Çalışmayan Annelere Devletin Sağladığı Maddi Destekler
Editor: Mustafa Karagöz
13 Mart 2019 - 16:19

Devlet bünyesine bağlı kurumlar aracılığıyla çeşitli durumlarda olan vatandaşlara bazı destekler sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan bu desteklerin bazıları vatandaşlar tarafından bilinirken bazı destekler vatandaşlar tarafından bilinmediğinden alınmıyor. 

Bu haberimizde bizlerde siz okuyucularımız için çalışan ve çalışmayan annelere sağlanan maddi destekleri derledik. İşte o destekler. 

ÇALIŞMAYAN ANNELERE SAĞLANAN MADDİ DESTEKLER

Devletin Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu gibi birimleri aracılığıyla sağladığı o destekler şunlar;

Doğum ParasıÇalışmayan annelere sağlanan bir diğer destek ise doğum parası. 2015 Mayıs ayından sonra doğum yapmış her anneye sağlanan bu destek çocuk sayısına göre artış gösteriyor. Bu destek ile annelere bir çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üç veya daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme yapılıyor. 

Emzirme Parası

Devletin doğum yapan annelere sağladığı bir diğer detsek ise emzirme parası. Süt parası olarak bilinen emzirme parası da koşulsuz her anneye sağlanıyor. Doğumdan sonra annenin hesabına yatırılan emzirme parası annelere 178 TL olarak ödeniyor. 

İşte Anne Desteği

Devlet tarafından çalışmayan annelere sağlanan desteklerin başında İşte Anne Projesi geliyor. İŞKUR aracılığıyla sağlanan bu destek ile çalışmayan annelerin meslek hayatına atılmaları amaçlanıyor. Bu projeye katılan annelere hem meslek garantili kurslar sağlanıyor hemde günlük 85 TL ücret ödeniyor. 

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklaması; "Projeyle kadınlar, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanıyor, istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına katılıyor. Proje kapsamında, 2018 yılında kurs ve programlara katılan kadınlara zorunlu giderlerin karşılanması amacıyla günlük verilen 70 lira ödeme miktarını 2019 yılı için 80 liraya çıkardık."

Bakıcı Parası

Yine çalışan annelere yönelik sağlanan bu destek ile kadınların çalışma hayatı içerisinde yer alması amaçlanıyor. Bu destek ile 0-2 yaş arası olan anneler çalışmaya devam ettikleri süre boyunca bakıcı desteği alırlar. Maddi durumu olmayan ailelere öncelik tanındığı bu destek miktarı ise 1500 TL'ye kadar ulaşabiliyor. 

İş Görememezlik Ödemesi

Çalışan bir kadın anne olmaya karar verirse devlet izinli sayılacağı günlerde kadına önemli miktarda destek sağlar. Doğumdan önce ve sonra ki 8'er haftalık süreler için sağlanan iş görememezlik ödemesi çalışan kadının maaşına göre değişir. Bu destek ile asgari ücrete çalışan bir anneye sağlana destek miktarı ise yapılan zam ile birlikte 6 bin TL'yi buluyor. Bu destekten faydalanmak için annenin son bir yıl içinde en az 90 gün prim ödemiş olmak şartı var. 

SGK ve diğer devlet desteklerinden haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Facebook Yardımlaşma ve Duyuru Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com


YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Rukiye yatağan
  2 ay önce
  Bingölde de başvurular varmı birde ben sosyal hizmetlerden aylık alıyorum oğlum okula gidiyor 12 yaşında bende başvurabilir iyim
 • Hamza şeker
  2 ay önce
  Bakalım bnim iikiz bebeklerin oldu bebeyimizin için aylık maşa başvurduk bakalım onaylanacak ikta e aracımı bahane ettiler birde hiç olmayan iki katlı evimi bahsettiler bahaneler ürettiler bakım ka Abu edrcrkmi
 • Şule
  2 ay önce
  Nereye başvuruluyor yazarmısınız
 • Fatma demirkoparan
  2 ay önce
  Oyumuz ve kalbimiz sizden yana sizi her zaman destekledim ve her zaman yanınızdayız ihsallah bir gün sizi görmek isteriz yerimiz 500 evler şafak hastanesi genel youn bakim
 • Serapturan
  1 ay önce
  Ben bu devlete inanmıyorum çünki defalarca yardım istedim 4 çocuğuma bakıyorum ve hiçbir gelirim yok ama bana diyorlar gençsin çalışa bilirsin diyorlar diyen yok bu kadın ise giderse bu 4 çocuğun hali ne olur
 • Elif
  2 ay önce
  Ay zaten verdiginize veriyonuz hic olmayan magdurlari gormezden geliyosunuz
 • Mehmet Öztürk
  2 ay önce
  Doğum parası için ne yapmamız lazım?