Genel

Çalışmayan gençleri sevindirecek haber: 2 yıl ücretsiz!

Türkiye’de eğitimlerini tamamlayan gençler hemen iş bulamıyorlar. Bu kapsamda mezun gençler için önemli bir düzenleme mevcut. Buna göre; çalışmayan gençler mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca genel sağlık sigortası primi ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Türkiye’de pek çok genç vatandaş okulları bittikten hemen sonra iş bulamıyorlar. Bu nedenle 18 yaşını dolduran gençler sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanmayacaklarını merak ediyorlar. Bu konuyla ilgili olarak hükümetin 2008 yılında uygulamaya koyduğu önemli bir düzenlemesi bulunuyor.

25 yaşına kadar hizmetten faydalanılır

Buna göre; lise ve dengi okullarda eğitim görenler 20 yaşına kadar ve yükseköğrenim öğrencileri ise 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

Yurt dışında öğrenim görenler de 2 yıl muaf

Liseden mezun olan 20 yaş altındaki gençler, iş bulamasalar bile 2 yıl süreyle GSS primi ödemesi yapmadan sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Üniversiteye gidenler ise 25 yaşına kadar 2 yıl süre ile sağlık hizmeti alıyorlar. Yurt dışında eğitim gören ve YÖK tarafından denkliği onaylanan kişiler de GSS borcundan 2 yıl muaf tutuluyorlar.

Geliri 981 TL altında olanın borcunu devlet üstleniyor

Mezuniyetten sonra 2 yıl işe başlayamayan vatandaşların ise her ay 88.29 TL ödeme yapması gerekiyor. Ödemeyi yapamayanların gelir testinde ailede kişi başına düşen gelir 981 TL altında ise GSS borcu devlet tarafından ödenebiliyor.

İlgili Makaleler