Gündem

Camiler, Okullar ve Cafelerin Açılışı İçin Öne Çıkan Tarih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK’da normalleşmeyle plan ele alındı. Bu bağlamda normalleşme planı ile ilgili detaylar belli olurken camiler, okullar ve cafelerin açılışı için bir tarih öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sonrası normalleşme süreciyle ilgili yaptığı açıklamalarında “Tedbirleri hızlandırabiliriz de tekrar sıkabiliriz de, bu pandemi ile ilgili gelecek verilere bağlı” ifadelerine yer verdi.

Açıklamalarında seyahat kısıtlamasının kaldırıldığı il sayısının artırılmasının planlandığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Vaka sayısının düştüğü illerde rahatlama olacak” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında hazırlanan 4 aşamalı eylem planı gündeme geldi. 4 aşamalı plana göre camiler, cafeler ve okulların açılması için tarih öne çıktı.

12 HAZİRAN ÖNE ÇIKTI

İkinci aşamada sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması planlanırken 65 yaş için serbest gün sayısı artacak. Kafe ve lokantalar belli sınırlamalarla hizmet verecek. Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması 12 Haziran olarak değerlendiriliyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak.

Ayrıca planlamalar arasında umrenin Eylül ayında yapılmasına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Üçüncü aşama ise 1 Eylül’de başlayacak. Bununla birlikte 31 Aralık 2020’de kamu tam kapasite olarak çalışacak fakat bazı toplantılar telekonferans ile yapılmaya devam edecek. Okullar açılacak fakat öğrenci ve öğretmenler bazı tedbirlerle okula gidecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler