Gündem

Canan Kaftancıoğlu, Hapis Cezasının İnfazı İçin Silivri Cezaevine Gönderildi!

Çıkarıldığı mahkeme tarafından 4 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, infaz işlemlerinin tamamlanması adına bugün İstanbul Adliyesi’ne gitti. Adliyede işlemlerin tamamlanmasının ardından, Canan Kaftancıoğlu Silivri Cezaevine gönderildi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan Canan Kaftancıoğlu’na 6 Eylül 2019 yılında hapis cezası verilmişti. Daha sonra Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından temyiz incelenmesi yapılmış ve Kaftancıoğlu’nun aldığı hapis cezası onanmıştı.

Yargıtay’ın Temyiz İncelemesi 12 Mayıs’ta Tamamlanmıştı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yargılandığı suçlar ise,

  1. ‘Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’
  2. ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak’
  3. ‘Cumhurbaşkanına hakaret’,

Olmuş ve bu suçlardan toplam olarak 4 yıl 11 ay hapis cezası almıştı.

Yargıtay tarafından yapılan temyiz incelemesinde ise, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen sevk etmek’ ve ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçları için unsurların oluşmadığı tespit edilmişti.

Gezi’nin Yıl Dönümünü Kutladı

 

Mahkeme tarafından verilen hapis cezasının infaz işlemlerini tamamlamak adına bugün saat 11.30 sularında İstanbul Adliyesi’ne gelen Canan Kaftancıoğlu, adliyeye girmeden hemen önce, adliyenin giriş kısmında kısa bir açıklama yaptı ve Gezi’nin yıl dönümünü kutladı.

Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı tarafından yaşanan bu süreç ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı. Canan Kaftancıoğlu’nun, İstinaf Mahkemesi tarafından hapis cezasının onaylanması sebebi ile bugün adliyeye geldiğini söyleyen avukat, gerekli işlemlerin yapılacağını ve sonrasında infaz müdürlüğüne başvuru yapılacağını söyledi.

Kaftancıoğlu, Denetimli Serbestlikten Yararlanacak

Açıklamalarına devam eden avukat, Canan Kaftancıoğlu’nun adliyedeki işlemlerini tamamlamasının ardından Silivri Cezaevine gideceğini ancak orada yapılan işlemlerin ardından denetimli serbestlik uygulaması kapsamında serbest bırakılacağını açıkladı.

İlgili Makaleler