Gündem

Çaydanlık Silah Sayıldı! Mahkeme Emsal Bir Karara İmza Attı!

Uşak’ta meydana gelen olayda, Rafet Gürsoy tartıştıkları sırada eşine çaydanlık fırlattı. Mahkemeye taşınan olayda, çaydanlık silah olarak sayıldı ve Rafet Gürsoy’a 3 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme kararı Yargıtay tarafından onandı.

Uşak’a bağlı Eşme ilçesinde yaşayan çift, bir süredir pek çok nedenden ötürü şiddetli geçimsizlik yaşıyordu. 2018 yılının Ağuston ayında, bir akşam yemeği sonrasında çay içen çift bir anda tartışmaya başladı. Tartışma git gide alevlendi ve Rafet Gürsoy önünde bulunan çaydanlığı eşi Zeliha Gürsoy’a doğru fırlattı. Çaydanlığın kendisine isabet etmesi ile yaralanan Zeliha Gürsoy hastaneye kaldırıldı.

Şikayetten Vazgeçse De Kamu Davası Açıldı

Zaliha Gürsoy’un aldığı yarayı raporlayan hastane doktorları, ‘basit tıbbi müdahale ile giderilmez’ olduğunu kayda geçtiler. Yaşanan bu olayın ardından Zeliha Gürsoy, eşi Rafet Gürsoy’dan şikayetçi olduysa da iki hafta sonra bu kararından vazgeçti ve şikayetini geri aldı. Emniyet güçleri tarafından ifadesi alınan Rafet Gürsoy ise üzerine atılı suçlamaları kabul etti.

Zeliha Gürsoy ifadesinde şikayetini geri alsa da eşi Rafet Gürsoy’a Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kamu davası açıldı. Davanın görüldüğü mahkeme, Zeliha Gürsoy’un yaralanmasına sebebiyet veren çaydanlığı silah olarak saydı. Bu kapsamda Rafet Gürsoy’ kasten yaralama suçu sebebiyle 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Emsal Karar Oldu

Rafet Gürsoy, hapis cezası almasının ardından mahkeme kararına itiraz etti ve dosya İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Temyiz incelemesi yapan mahkeme verilen kararın hukuka uygun olduğuna karar verdi. Sanık Rafet Gürsoy’un haksız tahrik ve yaralama kastı olmaması gibi temyiz taleplerini reddetti ve hükmün onanması yönünde karar verdi. Bu karar ile birlikte çaydanlığın silah olarak sayılması Yargıtay’ın emsal kararları arasında yer buldu.

İlgili Makaleler