Gündem

Çekirgeler Türkiye’de! İran’dan Hakkari’yeye geldi!

Gittiği yerde kuraklık oluşturan çekirgeler Türkiye’ye giriş yaptı. Daha önce Hatay’da görüldüğü iddiası ile sosyal medyada görüntüleri paylaşılan çekirgeler bu kez Hakkari’de görüldü. İran sınırından dönüş yaptığı söylenen çekirgelerin Hakkari’de görülmesi kafaları karıştırdı.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan çekirge sürüsüne ilişkin son raporda Türkiye’nin çekirge istilası için risk taşımadığı bilgisine ulaşılmıştı. Ancak Hakkari’de vatandaşlar tarafından çekirge görüldü. Yüksekova ilçesinde esnaflık yapan bir vatandaş soğuk havalara rağmen dükkanının önünde büyük bir çekirge gördüğünü söyledi.

İran’dan geldiği düşünülen çekirgeyi bir Peçeteye alan esnaf Übeyit Kartal durum hakkındaki düşüncelerini, ““Bu mevsimde çekirgenin Yüksekova’da olması beni çok şaşırttı. Büyük ihtimal bu İran ve Irak’tan gelmiş olmalı. Ben metreyle ölçtüm, tam 8 santimetre uzunluğundadır. Allah’tan şimdi havalar soğuk, yoksa gelirlerdi” şeklinde ifade etti.


İlçede görev yapan veteriner hekim tarafından da söz konusu çekirgenin bu mevsimde görülebilecek bir çekirge olmadığı ve Irak ve İran’ı istila eden sürüden bir çekirge olabileceği belirtildi. Türkiye’de havaların daha sıcak olması halince çekirgelerin buradan geçebileceğini ifade eden hekim, “Yüksekova’da bu mevsimde bir çekirge görüldü. Şimdi İran ve Irak’ta hava daha sıcak olduğu için orada görülmüş bu çekirge istilası. Burada daha hala yerde kar olduğu için çekirgeler buraya gelmemiş” dedi.

Hatay’da görüldü iddiası

Sosyal medya kullanıcıları tarafından çekirgelerin Hatay’da görüldüğü iddiası yayılmıştı. Bir takım görüntülerle servis edilen paylaşımlar hakkında resmi makamlardan bir açıklama yapılmamıştı.

Türkiye listede yok

BM son raporuna göre Çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan yer alırken, Türkiye bu listede yok.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir