Ekonomi

Çeyiz hesabı için düzenleme: Ödeme aksatmada değişiklik!

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, başlatılan çeyiz hesabı ile ilgili düzenleme yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre; çeyiz hesabında ödemeyi aksatabilme hakkı 3'ten 6'ya çıkarıldı.

Resmi Gazete’nin 9 Haziran tarihli sayısında “Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan düzenleme ile aylık ödeme planı kapsamında bir dönemde en fazla 3 defa düzenli ödemeyi aksatabilme hakkı 6’ya çıkarıldı.30 Eylül 2020’ye kadar geçerli olacak olan düzenlemede 3 aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönem içerisinde bir defa olarak uygulanan “düzenli ödeme yapmama” imkanı ise 2’ye yükseltildi.

Çeyiz hesabı nedir?

Çeyiz hesabı, vatandaşların tasarruf eğilimlerini artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve şartların sağlanması koşulu ile devlet katkısının da birikime eklenmesi ile toplumu tasarrufa teşvik eden bir üründür.

Çeyiz hesabından kimler faydalanabilir?

24 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış Türk vatandaşı veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. Maddesi kapsamında olanlar,

Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapanlar,

27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapıp evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde belgeleriyle başvuranlar devlet katkısından yararlanabilecektir.

Düzenli ödemelerin aksatılması durumunda devlet katkısı kazanma hakkı elde edilemeyecektir.

İlgili Makaleler