Ekonomi

Çiğ süt desteği ödemeleri ne zaman yapılacak? Çiğ süt desteği nedir? Kimler çiğ süt desteğinden faydalanabilir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiğ süt desteği ödemelerinin bugün saat 18:00 itibari ile yapılacağını duyurdu. Çiğ süt desteği nedir? Kimler çiğ süt desteğinden faydalanabilir? İşte Bakan Pakdemirli’nin açıklaması ve çiğ süt desteği hakkında merak edilen soruların yanıtları

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiğ süt ödemelerine ilişkin olarak yazılı açıklamada bulundu. Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalarda, ödemelerin bugün saat 18:00’da yapılacağı duyurdu.

Eylül ayı çiğ süt çalışmaları devam ediyor

Bakan Pakdemirli konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

İlk etapta 246 bin 649 üreticimizin, işlemleri tamamlanan temmuz ve ağustos aylarına ait 1 milyon 629 bin ton çiğ sütü için 607 milyon lira destek ödemesini, bugün saat 18.00’den itibaren yapacağız. Eylül ayında üretilen çiğ süte ait çalışmalar ise halen devam etmekte olup, işlemlerin tamamlanmasının ardından o aya ait desteği de ödeyeceğiz.”

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) besici ve yetiştiricilere vadeli arpa satışına başlayacağını da açıklayan Bakan Pakdemirli şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Geçenlerde bununla ilgili bir çalışma yapıldığını açıklamıştım. TMO tarafından besici ve yetiştiricilere vadeli arpa satışını başlatıyoruz. Bu kapsamda TMO, yem piyasalarında istikrarı korumak, besici ve yetiştiricilerimizin üretim maliyetlerini düşürmek için 3 ay vadeli vade farksız arpa satışlarına başlıyor. Kasım ayında 100 bin ton arpa, tonu 1425 liradan satılacak. Buna göre, büyükbaş hayvan başına günlük 5 kilogram, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kilogram hesabı üzerinden besici ve yetiştiricilerimize 1 aylık tüketimleri nispetinde satış yapılacak.”
Çiğ süt desteği nedir? Kimler çiğ süt desteğinden faydalanabilir?
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, hayvancılık yapanlara verilen süt parası hibe desteğidir. Çiğ süt desteğinden faydalanmak için bazı şartların sağlanması gerekir.

BAŞVURU YERİ:

Üreticiler üye oldukları Üretici Örgütüne başvururlar.

BAŞVURU ŞARTLARI VE İSTENİLEN BELGELER:

Üretici örgütüne üye olmak,
Türk-Vet’te kayıtlı işletmesi olmak,
Üretmiş olduğu çiğ sütü fatura/müstahsil makbuzu karşılığında Gıda İşletme Onay Belgesine sahip bir süt işleme tesisine satmak,
Başvuru dilekçesi.

BAŞVURU ZAMANI: Üreticiler satış belgelerini takip eden ayın son iş gününe kadar Birliğine teslim eder.

İlgili Makaleler