Gündem

Çin’de Yeni Bir Virüs Çıktı: Bunya Virüs ! Çok Sayıda Ölü ve Vaka Var

Çin'in Wuhan kentinden ortaya çıkan corona virüsü ile mücadele devam ederken Çin'den yeni bir virüs haberi daha geldi. Covid-19 ile mücadele devam ederken Çin'de Bunya Virüs adında yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Ülkede kene ısırığı ile bulaştığı düşünülen virüs nedeniyle şu ana kadar 7 kişinin hayatını kaybettiği 60 kişinin de virüse enfekte olduğu belirtildi.

Çin’de yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınının etkisi devam ederken yeni bir virüs daha orataya çıktı. Ülkede Bunya Virüs patlak verdi. Yılın ilk yarısında ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinde bunya virüsü bulaşan kişi sayısının 37’yi aştığı, daha sonra Anhui eyaletinde de enfekte olan 23 kişinin tespit edildiği belirtildi.

7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Konu ile ilgili olarak Nanjing kentinde enfekte olan bir kadının ateş ve öksürük gibi belirtiler gösterdiği, yapılan tetkikler sonucunda vücudunda lökosit ve trombosit kaybı görüldüğü belirtilerek virüsün Anhui ve Zhejiang eyaletlerinde şu ana kadar toplam 7 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

SFTS (Şiddetli Ateşli Trombositopeni Sendromu) virüsünün yeni bir virüs olmadığına işaret edilirken, Çin’in 2011 yılında söz konusu virüsün patojenini tespit ettiği belirtildi.

Ortaya çıkan virüsün bunya virüsü kategorisine dahil olduğu belirtilerek virologların virüsün insanlara kenelerden geçtiğini düşündükleri ancak insandan insana kan ve mukoza yoluyla bulaşma olasılığının da dışlanmadığı vurgulandı.

İlgili Makaleler