Gündem

Çin’de Yeni Virüs ! 24 Saatte Öldürüyor

Corona virüsünün ortaya çıktığı Çin'den yeni bir hastalık haberi geldi. Bu hastalık kapsamında hemen tedaviye başlanmadığında 24 saatte hastayı öldürebiliyor.

Aralık ayında Çin’de corona virüsü ortaya çıktı ve kısa sürede dünya geneline yayıldı. Salgın hala can almaya devam ederken Worldometers’ın verilerine göre salgın başından bu yana 11.5 milyon insana virüs bulaştı, 536 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Corona virüsü salgını henüz daha bitmemişken Çin’den bir kez daha hastalık haberi geldi. Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bulunan Bayannur’da ‘bubonik veba’ paniği yaşandığı duyuruldu. Hastanede tedavi gören hastada bubonik veba tespit edildi ve şehir genelinde üçüncü seviye alarm verildi.

24 SAATTE ÖLÜME YOL AÇIYOR

Yetkililer yıl sonuna kadar sürecek alarm durumuyla bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Şu anda insanlar arasında bubonik veba salgını yayılma riski bulunuyor. Vatandaşlar kendilerini koruma önlemlerini geliştirmeli, olumsuz sağlık durumlarını acilen bildirmelidir” ifadelerine yer verildi.

Uyarılar devam ettiği sürece hastalığı taşıma ihtimali bulunan hayvanların avlanması ve yenmesi yasaklandı. Dünya Sağlık Örgütüne göre ise bubonik veba, pireler ve vahşi kemirgenler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Bu hastalığa tedavi uygulanmazsa hastanın 24 saatte ölümüne yol açıyor.

HASTALIK BELİRTİLERİ

Hastalık belirtilerinde, bakterilerin vücuda girdiği yere en yakın lenf bezlerinde ağrılı şişme ve iltihaplanma görülür. Bununla birlikte ileri dönemlerde iltihaplı lenf nodları açılarak akıntlı hal alırken tedaviye hemen başlanmazsa bakteri vücudun her yerine yayılarak akciğer ve septisemik forma dönüşebiliyor

İlgili Makaleler