Gündem

Çin’den ithalatı durduran Türkiye’ye tepki gecikmedi! Büyükelçilik: Şiddetle karşı çıkmaktayız!

Her geçen gün daha fazla sayıda ölüme neden olan coronavirüse karşı Türkiye tedbir almaya devam ediyor. Hükümet yetkilileri son olarak Çin'den gelen her türlü hayvan ve hayvansal ürün ithalatını durdurmasına karar verdi. Bu kararın ardından Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından açıklama geldi. Büyükelçilik açıklamasında “"Ciddi endişe duymakta ve şiddetle karşı çıkmaktayız" dedi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan coronavirüse karşı ülkeler önlemler almaya devam ediyor. Türkiye’de Çin’e uçuşu durdurmuş, havaalanında termal kamera uygulamasından faydalanmıştı. Türkiye son olarak, Çin’den gelen canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici süreyle olarak durdurduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, “Çin’den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurulması kararı alındı” ifadeleri kullanıldı.

Çin ve Türkiye normal ticaret düzenine zarar verecek
Çin’den hayvansal ürün ithalatını durduran Türkiye’ye tepki gecikmedi. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ alınan kararı şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek “ Ciddi endişe duymakta ve şiddetle karşı çıkmaktayız. Dünya Sağlık Örgütü açık bir şekilde Çin’e karşı ticaret sınırlamalarını getirmesini desteklemediğini, hatta buna karşı çıktığını kesin ifadelerle belirtmişti. Şu anda koronavirüsün söz konusu ürünlerle yayılabileceğini destekleyen herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Söz konusu sınırlama hayata geçirilirse Çin ve Türkiye arasındaki normal ticaret düzenine zarar verecektir” açıklamasını yaptı.

Türkiye kendi tutumuyla çelişiyor
Salgın ortaya çıktıktan sonra Türkiye’nin hep Çin’e destek verdiğini söyleyen Büyükelçilik, “Türk tarafının söz konusu sınırlamaları alması, daha önceki kendi tutumu ile de çelişmektedir.
Türk tarafını objektif ve makul bir şekilde salgına yaklaşmaya, bilimsel ve uygun bir şekilde riski değerlendirmeye, Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nün ilgili kuralları ve DSÖ’nün profesyonel ve otoriter tavsiyesine uyumlu olarak, aşırı yanlış tepkiden kaçınmaya, somut adımlar atarak aynı gemide salgına karşı mücadele vermeye ve ikili ilişkilerimizin iyi gidişatını korumaya çağırıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir