Gündem

Çinli doktorun Covid-19 açıklaması: “Bu kadar hızlı yayılacağını hiç tahmin etmemiştik!”

Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı Çin’de bir hastanede görevli doktor ilk vakalarla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Hastalığın ne kadar bulaşıcı olduğunu ilk zamanlar aylayamadıklarını vurgulayan doktor, "27 Aralık'ta Bulaşıcı Hastalık Merkezi'nden gelip örnek aldılar. Hızlı tepki verdiklerini düşünüyorum ama başta hastalığın bu kadar hızlı yayılacağını hiç tahmin etmemiştik.” İfadelerini kullandı.

İlk olarak Aralık ayında Çin Wuhan’da bir hayvan pazarından çıktığı iddia edilen corona virüsü için Çinli bir doktor açıklamalarda bulundu. Corona virüsü hastalarına bakan ancak hastalığın çabuk yayılacağını düşünmediklerini bildiren doktor, ilk vakalara uygulanan tedavi yöntemleri için de açıklamalarda bulundu. Çinli doktor ilk 7 hasta için, “On gün düşmeyen ateş, hastaneye yatış öncesinde 3 gün göğüs ağrısı, her iki akciğerde hırıltı. İlk 7 hastanın semptomlar aynıydı. Antiviral ve antibiyotik tedavi uyguladık” ifadelerini kullandı.

Kendimiz de virüsü anlamaya çalışıyorduk

Virüsün neden kamuoyuna geç duyurulduğu hakkında da değerlendirmede bulunan doktor, “Biz kendimiz de virüsü anlamaya çalışıyorduk. Net bir bilgiye sahip değilken kamuya açıklama yapamazdık. Bu tarz bilgileri açıklamadan önce bilimsel bir süreç gerekiyor” dedi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler