Gündem

Çinli otomotiv şirketi harekete geçti! Coronavirüs geçirmeyen araba üretilecek!

Çin Wuhan’da ortaya çıkan ve hızla yayılan virüse karşı firmalar da harekete geçti. Volvo’nun da sahibi olan Çinli otomotiv şirketi coronavirüs geçirmeyen araba projesini duyurdu. Proje kapsamında üretilen akıllı arabalar havayı temizleyecek ve virüsleri filtreleyecek.

Çin’de ortaya çıkan ve hava yoluyla kolayca yayılan virüs ticaretten üretime hayatın bütün alanlarını etkilemeye devam ediyor. Tüm dünyada panik yaratan virüs için Volvo’nun da sahibi olduğu Çinli otomotiv şirketi Geely, sürücü ve yolcuları virüslere karşı koruyacak bir otomobil geliştireceğini açıkladı. Havayı temizleyecek ve virüsleri filtreleyecek, sağlıklı ve akıllı arabalar olarak tanıtılan araçlar, akıllara ABD’li otomotiv şirketi Tesla’yı getirdi. Tesla da “Biyolojik Silah Savunma Modu” adlı bakteri karşıtı filtreye sahip olan araçlar üretmişti. Ancak Tesla ile yapılan deneylerden sonra bazı uzmanlar 0,3 mikrometreden küçük parçacıklara sahip olabileceğine değinmişlerdi.

Arabalar ikinci evler gibi
Yaşanan gelişmelerden sonra üretilecek olan araçların güvenirliği şu an için tartışılır olsa da Çin’de coronavirüsten korunabilmek için bu araç projesi hayata geçirildi. Salgının önlemesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su An Conghui proje hakkında “Salgının önlenmesi, toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla uzun süreli bir çaba gerektiriyor. İnsanlar en yaygın ulaşım aracı olan arabalarında çok zaman geçiriyor. Arabalar ikinci evleri gibi” açıklamasını yaptı.

Anti-bakteriyel ve anti-viral özellikler

Şirket üretimine geçilecek olan araçlar için “Geely Auto’nun Avrupa, ABD ve Çin’deki araştırma-geliştirme ve tasarım ekipleri birlikte çalışarak, anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri olan, havalandırma sistemleriyle düğmeler ve kollar gibi sık dokunulan yüzeylerde kullanılabilecek, çevresel açıdan sürdürülebilir malzemeler geliştirecek” ifadelerini kullandı.
Otomotiv şirketi coronavirüsden koruyacak akıllı otomotivler için 370 milyon yuan (yaklaşık 370 milyon dolar) kaynak aktardığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir