Gündem

Çocuklar arabada seyahat edebilir mi? 20 yaş altı seyahat edebilir mi?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, “20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.” İfadeleri kullanıldı. Bu nedenle çocuk sahibi aileler belirtilen saatler dışında çocukların arabada seyahat edip edemeyeceğini merak ediyorlar. Peki, çocuklar arabada seyahat edebilir mi? 20 yaş altı seyahat edebilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan corona virüsü salgını nedeniyle yeni tedbir alınan yeni tedbir kararlarını duyurmuştu. Bu kapsamda 20 yaş altına 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Alınan bu karar nedeniyle aileler dışında çocukların arabada seyahat edip edemeyeceğini araştırıyorlar.

İçişleri Bakanlığı açıkladı

İçişleri Bakanlığı ”20 yaş altı genç ve çocuklar şehir içi veya şehirlerarası yolculuğu nasıl yapacaklar?” sorusunu cevapladı. Bakanlık konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

20 yaş altı gençler ve çocuklarımız 30 Mayıs 2020 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirlenen çerçeve içerisinde yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aramaksızın şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabileceklerdir.

İlgili Makaleler