Gündem

Çok daha ucuza yaptıran CHP’li belediyeye soruşturma açıldı!

Rize’nin Fındıklı ilçesinde önceki başkan döneminde 53 bin liraya yaptırılan tabelanın aynısı CHP’li belediye 6 bin 300 liraya yaptı. Soruşturma, aynı tabelayı 53 bin TL’ye yapana değil, daha ucuz yapan CHP’li belediyeye açıldı. Konu hakkında açıklama yapan CHP’li Seyit Torun bazı belediye başkanlarına kumpas kurulduğunu iddia etti ve şu açıklamaları yaptı.

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’li başkanlara yönelik kumpas girişimleri yaşandığını belirtti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da benzer uyarılar yaptığını belirten Torun, belediyeleri engellemek için çabalar olduğuna dikkat çekti.

DAHA UCUZA YAPILDI DİYE Mİ SORUŞTURMA AÇILDI?

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Millet Parkı’nın adını Meclis kararıyla ”Atatürk 100. Yıl parkı” olarak değiştiren ve 6 bin 300 liraya tabela yaptıran Başkan Ercüment Şahin Çervatoğlu’na tabela yüzünden soruşturma açıldı. Önceki başkan döneminde de parkın tabelasının 53 bin liraya yaptırıldığı anlaşıldı.

SORUŞTURMA DALGASI

Sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 27 soruşturma açıldığını hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bazı başkanlarla ilgili kumpas girişimi iddialarını şöyle sıraladı:

FINDIKLI BELEDİYESİ

Rize Fındıklı’da bulunan Millet Bahçesi’nin adının 100. Yıl Atatürk Parkı, Millet Kıraathanesi’nin adının Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi olarak değiştirilmesi ve belediyenin Lazca-Hemşince dil kursları açması, yeni yıl etkinliği gibi kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlemesi bazı kesimleri ciddi oranda rahatsız etti.
Bu hususta başkanın hali hazırda yürüttüğü görevinden bağımsız, başkan yardımcılığı döneminde yaşamış olduğu bir tartışma yüzünden ‘dini değerleri aşağılamak’ iddiasıyla dava açıldı. Geçen yılın Ağustos ayındaki ‘Yeşil Altın, Gümüş Deniz Festivali’nde polisin hiçbir durum yokken havaya ateş açmasının ardından başkanımız olayları sakinleştirme çabası sergilemişken, polisin darp edildiği iddiasıyla rapor alması üzerine başkan hakkında dava açıldı. Bu kumpas girişimleri şimdi kayyum iddialarını konuşulur hale getirmiştir.

GAZİEMİR BELEDİYESİ

İzmir-Gaziemir Belediye başkanımız Halil Arda kendisine ait olmayan (fake) bir sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı’nın başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı döneminde yapılmış olan paylaşımlar nedeniyle cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla ifade verdi. Başkanımız hakkında istenilen adli kontrol talebi reddedildi.

FOÇA BELEDİYESİ

Geçen yıl bir esnafın kurşunlanması olayında, Foça Belediye başkanımız Fatih Gürbüz ile tanışıklığı olmayan şüphelilerin, başkanın telefonuna atmış olduğu bir sms nedeniyle, müşteki sıfatıyla müdahil olduğu soruşturma dosyasında durumu şüpheli sıfatına çevrildi. Hakkında iddianame düzenlendi.

YALOVA BELEDİYESİ

Bir belediye personelinin yapmış olduğu usulsüzlüğü (Sayıştay’ın yapmış olduğu denetimlerde dahi gözden kaçmış) fark edip kendisi ihbar eden, belediye hesaplarının incelenmesini kendisi talep eden, hırsızı bulup ihbar eden belediye başkanımız Vefa Salman görevden uzaklaştırıldı. Belediye meclisindeki ağırlıkları sayesinde seçimde kazanamadığını AKP sonrasında kumpasla kazandı.

KUMLUCA BELEDİYESİ

Antalya Serik Belediye başkanının bizzat kendisinin dile getirdiği rüşvet iddialarına sessiz kalan hükümet yetkilileri, Antalya Kumluca Belediye Başkanımız Mustafa Köleoğlu hakkında sosyal medya üzerinden yapılan birkaç paylaşımı dikkate alarak yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla soruşturma başlattı. Belediye başkanımız sosyal medya üzerinden gerçeği yansıtmayan paylaşımlarda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

MENEMEN BELEDİYESİ

İzmir- Menemen belediyemizin gerçekleştirmiş olduğu çöp toplama aracı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddia edilerek, yandaş medya yayın organlarında haberler yapılarak belediyemiz üzerinde baskı kurmak amaçlandı. Bu hususta hâlihazırda belediyede bulunana müfettişler yandaş medyanın hükümete hedef göstermesi neticesinde ihale hakkında soruşturma başlattı.

İlgili Makaleler