Gündem

Çok Kritik Açıklama Yapıldı ! Tedbirler Daha Çok Sertleşecek

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yaptığı açıklamalarında alınan önlemlere rağmen işlerin iyi gitmediğini belirtti ve vaka sayılarında artışın devam ettiğini önlemleri daha da arttırabileceklerini vurguladı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger artan corona virüsü vaka sayıları hakkında açıklamalarda bulundu. Vali Köşger açıklamalarında bir günde yapılan 5 bin testin yaklaşık yüzde 10’nun (440 pozitif vaka) pozitif çıktığını belirtti ve önlemleri genişletmeleri gerektiğini vurguladı.

ÖNLEMLER GENİŞLEYEBİLİR

Konu ile ilgili olarak Vali Köşger açıklamalarında “Aldığımız önlemlere rağmen işler iyi gitmiyor. Vaka sayılarında artış sürüyor. Önlemleri daha da artırabiliriz. İl Pandemi Kurulu’nu toplamak, bugün itibariyle gündemimizde yok. Fakat İl Pandemi Kurulu’nu acilen de toplayabiliriz. Kontrollerimizi yoğunlaştırdık. İzmir genelinde aldığımız önlemleri genişletmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN DİKKATE ALMASI GEREKİR”

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı ise BirGün’den Berkay Sağol’a artan vaka sayısı hakkında değerlendirmelerde bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“İzmir’de Pazar günü yapılan yaklaşık 5 bin testin 440’ının pozitif sonuçlandığıyla ilgili bizim de duyumlarımız oldu. Bu 440 pozitif sonucun kaçı yeni olgu, kaçı test tekrarı bilemiyoruz. Bütün bu bilgiler İzmir Valiliği ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğünde var. Kamuoyunu bilgilendirebilirler. İzmir Tabip Odası olarak Pandemi sürecinin en başından beri ifade ediyoruz; Pandemi süreci şeffaf yönetmeli, veriler ve rakamlar kamuoyuyla paylaşmalıdır. Alınması gereken önlemler ve tedbirler bu veriler ışığında değerlendirilmelidir. Süreç ancak bu şekilde daha sağlıklı yönetilebilir. İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger ‘Aldığımız tüm önlemlere rağmen İzmir’ de artış sürüyor, işler iyi gitmiyor’ diye bir açıklama yaptı. Bu çağrıyı herkesin duyması, dikkate alması gerekir”

“AYRI BİR RİSK OLUŞTURUYOR”

SES İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz da bu konu hakkında şöyle konuştu:

“Sadece Ege Üniversitesi’nde ortalama 12 saatte bir 20-25 civarı PCR testi pozitif olan vaka çıkıyor. Hastanede yatan kişi sayısında da artış var. Son 48 saat içinde hastaneye 40’tan fazla yatış oldu. Bir karşılaştırma yapmam gerekirse 1 Haziran’dan sonra pozitif vaka sayısı yaklaşık 5 katına çıktı. Özellikle Temmuz ayında ve bayramdan sonra çok ciddi bir artış var. Pozitif vakaların hepsinin hastanede yatışı olmuyor. Testleri pozitif çıksa da akciğerinde tutulum olmayanları eve yolluyorlar. Olanları da ya yoğun bakım servisine yatırıyorlar ya da diğer servislere yatırıyorlar. Bu da ayrı bir risk oluşturuyor”

İlgili Makaleler