Gündem

Çok Önemli Karar Açıklandı: 31 Ekim’e Kadar Yasak

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada 31 Ekim'e kadar İzmir'de piknik ve mesire yerlerinde saat 20.00'den sonra mangal, semaver ve ateş yakılmasının yasaklandığı belirtildi.

İzmir’de son zamanlarda çıkan orman yangını nedeniyle önemli bir karar alındı ve bu karar İzmir İl Orman Yangınları Komisyonu, Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız başkanlığında yapılan toplantının ardından duyuruldu.

ORMAN YANGINLARI

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı ve bu açıklamada artan orman yangınları nedeniyle önceki tedbirler dışında yeni kararlar alındığı belirtilerek vatandaşların ormanlık alanlarda, mangal, semaver ve ocak yakmalarının yanı sıra hava sıcaklığının yüksekliği ve kuru ot ile çalılık miktarının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu vurgulandı.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada yangın yönünden tehlikeli alanların yanı sıra mutlaka korunması gerekli bölgelere girişlerin orman köylerinde yaşayanlar ve orman işinde çalışanlar haricinde yasaklandığı ifade edildi.

İŞTE YASAK KARARI

Söz konusu açıklama ise şöyle oldu:

“21 Ağustos-31 Ekim tarihleri arasında ormanlarda piknik yerleri dışında piknik ve konaklama yapılması yasaktır. Bu husus İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince takip edilecektir. Yangın sezonu boyunca piknik yapılacak yerlerin listesi ilgililere verilecektir. 18 Mart 2020’de alınan karar ile belirlenen piknik ve mesire yerlerinde, ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç olmak üzere, 31 Ekim 2020’ye kadar mangal, semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecektir.”

İlgili Makaleler