Gündem

Corona virüsten ölenler nasıl defnedilecek? Sağlık Bakanlığı kararı verdi!

Türkiye’de corona virüsü vakası her geçen gün artıyor. Virüs ortaya çıktığı günden bu yana toplamda 9 kişi hayatını kaybetti. Vatandaşlar tarafından Covid-19 yüzünden ölenlerin nasıl defnedileceği merak konusuydu. Sağlık Bakanlığı bu konuda kararını verdi. Peki, corona virüsü yüzünden hayatını kaybedenler nasıl defnedilecek? İşte cevabı…

Tüm dünyayı sarsan corona virüsün vatandaşların kafasında oluşturduğu sorular son bulmuyor. Artan vaka sayısı ve ölümler ile birlikte Türkiye’de virüs yüzünden ölenlerin nasıl defnedileceği merak sorularına Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık tarafından alınan karara göre, corona virüsü yüzünden ölen 9 kişinin ceset torbası ile defnedileceği açıklandı.

Covid- 19 nedeniyle ölenlerin morg, cenaze ve defin işlemlerine ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve 81 il valiliğine yazı gönderdi.

Eldiven ve ceset torbası kullanılacak

Sağlık Bakanlığı defin işlemlerinde cenazelerin ceset torbası ile kabre yerleştirilmesine ve yerleştirme sırasında eldiven kullanılmasına karar verdi. Olası ve kesin tüm corona virüsü vakalarında bu işlemin yapılması gerektiği bildirilirken, cenazenin kabre yerleştirildikten sonra standart işlemlerin uygulanacağı açıklandı.

Çalışanlar maske ve önlük kullanacak

Corona virüsü yüzünden ölenler hakkında çalışanlara eğitim verileceği bildirildi. Morg hizmetlerine ilişkin alınan kararlar ise şöyle : “Morg görevlileri ve cenaze sorumlusu, ölen kişinin olası-kesin kovid-19 tanısı konusunda bilgilendirilmelidir. Gasilhane çalışanları eldiven, N95/FFP2 maske, gözlük-yüz koruyucu ve sıvı geçirmez önlük kullanmalıdır. Kullanılan kişisel korunma malzemeleri tıbbi atık kutusuna atılmalıdır. Yıkama alanı, yoğun sekresyonlar ile kontamine olması nedeniyle 1/10 çamaşır suyu veya klor tablet ile dezenfekte edilmelidir. Morg ve gasilhane çalışanlarına standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri ve solunum sekresyonları ile temas önlemleri konusunda eğitim verilmelidir. El hijyeni gibi kişisel hijyenin önemi vurgulanmalıdır. Birimde kullanılacak olan maske, eldive

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir