Gündem

Corona Virüsü Aşısı İçin Türk Araştırmacılardan Sevindiren Haber

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören aşı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunarak tarih verdi. Özören açıklamalarında projede ikinci ayın sonunda planladıkları şeyleri 1 ayda yapmış olduklarını belirtti ve en iyi ihtimalle Eylül 2021'de aşı adayının hazır olduğu Faz-3'e gelmiş olacağını vurguladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de corona virüsü için aşı çalışmaları başaltıldı. Türk araştırmacılardan aşı çalışmaları hakkında çok önemli bir açıklama geldi. Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören konu hakkında açıklamalarda bulundu.

EN İYİ İHTİMALLE EYLÜL 2021

Aşı çalışmaları hakkında Özören açıklamalarında “Projede ikinci ayın sonunda planladığımız şeyleri 1 ayda yapmış olduk. Yakında da hücre ve hayvan deneylerine başlıyoruz. Haziran başında hayvan deneylerine başlamak istiyoruz. En iyi ihtimalle Eylül 2021’de aşı adayının hazır olduğu Faz-3’e gelmiş oluruz” ifadelerine yer verdi.

“ÇALIŞACAĞINA YÜZDE 80 – 90 EMİNİM”

Bununla birlikte açıklamalarında “Boğaziçi Üniversitesindeki protein mikrokürecik teknolojisi bize ait ve daha önce hayvan deneylerinde başarılı olduğunu gördük. Bu yönden elimizin çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Çalışacağına yüzde 80-90 eminim” ifadeleri kullanan Prof. Dr. Özören şöyle devam etti:

“Doğal olarak ülkeler kendi vatandaşları için aşı üretecek. Bütün dünya nüfusu için aşı üretmek çok kolay değil. Çoğunlukla da soğuk zincirle taşınması bekleniyor klasik teknolojilerde. Oysa bizim geliştirdiğimiz mikrokürecik sisteminde aşı oda sıcaklığında da bozulmadan taşınabiliyor”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler