Gündem

Corona virüsü aşısının dağıtımı ne zaman yapılacak?

Dünyayı etkisine alan corona virüsüne karşı İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca'dan aşı haberi gelmişti. İngiltere’nin en büyük ilaç şirketi olan AstraZeneca geliştirdikleri aşının satışına başladı. Peki aşının dağıtımı ne zaman yapılacak?

Çin’in Wuhan kentinden bir hayvan pazarından çıktığı öne sürülen corona virüsüne karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor. Ancak bu konuda büyük yol kat eden İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca şimdiden geliştirdiği aşının satışarına başladı. Henüz başarısı kesinleşmeyen aşı için Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, ABD ve Hollanda ile anlaşma imzalandı. Şimdi aşının dağıtımına ne zaman geçileceği merak ediliyor.

AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot konu hakkında açıklamalarda bulundu. “400 milyon doz potansiyel aşı üretmeyi planladıklarını açıklayan Soriot Eğer her şey yolunda giderse Ağustos/Eylül gibi klinik testlerin sonuçlarını alacağız. Bununla paralel olarak da üretime başlayacağız.” Planın istenildiği gibi gitmesi halinde ilaç dağıtımın da Ekim ayında yapılacağı öğrenildi.

Aşı insanları bir yıl boyunca koruyacak

Soriot, insanlar üzerinde denemeleri başlayan ancak başarısı kesinleşmeyen Covid-19 aşısı hakkında, “Bizce bu aşı insanları bir yıl boyunca Kovid-19’dan uzak tutacak” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler