GündemSağlık

Corona virüsü bebeklerde şizofreniye neden olabilir!

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bilim insanları corona virüsü ile ilgili endişe verici yeni bir uyarıda bulundu. Corona virüsü ağır zihinsel bozukluklarına neden olabileceğini söyleyen uzmanlar, corona virüsü geçiren annelerden doğan bebeklerde şizofreni gelişebileceğini ifade ettiler.

Çin’de oraya çıkan ve kolay bulaşma özelliği ile tüm dünyaya yayılan corona virüsü hakkında neredeyse her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. 3 milyon 500 binden fazla insanın enfekte olduğu virüs salgını için bilim insanlarının araştırma çalışmaları devam ediyor. İnsan vücudunda pek çok değişikliğe neden olabilen ve farklı şekillerde belirti gösteren Covid-19 için, bu kez ABD’de de çalışan uzmanlar tarafından endişe verici açıklamalar yapıldı. Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bilim insanları corona virüsü hakkında yaptıkları araştırma sonucunda, virüsün ağır zihinsel bozukluklara yol açarak geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabileceğini bildirdiler.

Ana rahmindeyken Covid-19 geçiren bebeklerin müşahede altına alınmalı

Özellikle corona virüsü geçiren annelerden doğan bebeklerde şizofreni gelişebileceğini açıklayan bilim insanları, bebeklerin risk grubunda bulunduğunu dile getirdiler. Ana rahmindeyken corona virüsü geçiren bebeklerin müşahede altına alınması gerektiğini belirten bilim insanları böylelikle salgının insan davranışı ve beyni üzerindeki uzun vadeli zararlı etkilerinin durdurulabileceğini belirtti.

İyileşince bu bozukluklar düzeliyor

ABD’den gelen bu haberin değerlendirmesini yapan, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’den Stanislav Otstavnoy, İzvestiya gazetesine konuştu.

Otstavnoy gazeteye yaptığı açıklamada “Bazen ağır ve uzun süreli enfeksiyonlarda halüsinasyon, illüzyon, sayıklama ve diğer bozukluklar gibi akut ve geçici psikotik belirtiler görülebilir. Hastanın durumu iyileşince bu bozuklukların geçtiğinin altını çiziyorum. Tabii enfeksiyon, merkezi sinir sistemine organik zarar vermediyse” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler