Gündem

Corona Virüsü Bulaşmasında Kan Grubunun Etkisi Var Mı?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara corona virüsünün bulaşması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ateş Kara açıklamalarında virüsün bulaşmasına ilişkin kan grubunun etkisinin olup olmadığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Kara, kan grubuna göre koronavirüsün bulaşma oranı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ateş Kara açıklamalarında buna yönelik büyük bir çalışma çıktığını ifade ederek kan gruplarının biraz daha hastalığı kolay aldığı ve ağır geçirebilecekleri yönünde iddianın ortaya çıktığı belirtti.

Ayrıca Ateş Kara açıklamalarının devamında diğer çalışmanın corona virüsünün kolay alındığını gösterdiğini belirterek özellikle ‘A’ kan grubunun riskinin yüksek olduğunu, ‘0’ grubunun riskinin düşük olduğuna ilişkin veriler geldiğini ifade etti.

“VERİLER GELDİ”

Konu hakkında Ateş Kara’nın açıklamaları şöyle oldu:

“Buna yönelik iki büyük çalışma çıktı. Bu çalışmalarda belirli kan gruplarının biraz daha hastalığı kolay aldığı ve ağır geçirebilecekleri yönünde iddia ortaya çıktı. Diğer çalışma sadece koronavirüsün kolay alındığını gösterdi. Özellikle ‘A’ kan grubunun riskinin yüksek olduğunu, ‘0’ grubunun riskinin düşük olduğu veriler geldi.

“BİR MİKTAR YANSITIYOR”

Bu olabilir mi, baktığınız zaman şöyle değerlendirmek lazım, kan grubunu gösteren yapılarda aslında hücrelerin yüzeyindeki aynen bu koronavirüsün vücuda girmesi için kullandığı, ‘kapı’ diyoruz, onun gibi ama onunla çok ilişkili değil, vücudun hücrelerinde ve belirli hücrelerinin üzerinde bulunan yapılar. Bunların gelişmesinde yaşadıkları süreçte virüsün hücre içine girdiğindeki süreci bir miktar yansıtıyor.

“BİRAZ DAHA DETAYLANMASI LAZIM”

O bakımdan ilişkili olabilme ihtimali var. Bu çalışmalarda eldeki verilere bakıldı. Kaç kişi hastalanıyor, o hastalananlar arasında kan gruplarına bakılarak değerlendirildi. Bu çalışmalar hata olabilecek çalışmalar ama bugün için öyle bir veri sunuyorlar. Biraz daha detaylanması lazım, bizim ‘A grubundaki kişiler hastalığı çok daha kolay alıyor ve daha ağır geçiriyor’ dememiz için.”

İlgili Makaleler